• O webu
  • RSS

• © by Hugo moravec.zd@gmail.com

Běh na Kozubovou 2010

Protože jsme na konci července byli u rodiny v Třinci, rozhodl jsem se, že zkusím 1. srpna zaběhnout běh na Kozubku. Jde o závod v rámci poháru v běhu do vrchu. Délka závodu je 5 150 m, celkové převýšení 500 m. Jelikož jsou kopce pro mě celkem problematické, neočekával jsem žádné skvělé výsledky, což se i potvrdilo.

V neděli ráno jsme vyjeli vlakem z Třince do Návsí. Tam jsme se rozdělili, já jsem jel do Lomné na start a rodiny šla pěšky na Kozubku. Cesta do Lomné proběhla bez problémů, jen s menším zpožděním způsobeným velkým počtem cestujících (na Kozubce probíhala zároveň Annenská pouť).

Start závodu byl u pekárny, přijel jsem se téměř hodinovým předstihem, takže nebylo kam spěchat. Po registraci, která byla lehce ztížená kvůli mému škrabopisu jsem se převlíknul a začal se trochu rozklusávat. vyběhl jsem asi prvních 300 m trati a zhrozil se. Bolelo mě prakticky všechno, v červenci jaem naběhal rekordní, i když nijak závratný, objem km a bylo to poznat. Ale při dalším rozehřívání se začal stav zlepšovat. Závodníků postupně přibývalo, na startu byllo celkem 183 běžců.

Přesně v 10:00 zazněl startovní výstřel z brokovnice a závod začal. První dva kilometry byly poměrně bezproblémové, vybíhal jsem asi v prostředku startovního pole, takže nebylo nutné spěchat. Ze začátku bylo stoupání relativně mírné, takže se běželo dobře. Příjemným překvapením byly značky kilometrů, díky nim se dalo snadněji odhadovat tempo. Zbývající tři kilometry už byly náročnější, stoupání bylo často velmi příkré a po vzoru ostatních běžců jsem přešel do chůze. Ale i tak se mi dařilo pomalu předbíhat (to je výhoda startu na zadních pozicích :D). Před čtvrtým kilometrem už sil ubývalo a chůze silně převažovala nad během.

Asi 300 metrů pod Kozubovou na mě čekalo pole rodinných fanoušků, díky jejich podpoře jsem ještě zvládl mobilizaci posledních sil a do cíle jsem skutečně doběhl. Cílem jsem proběh v čase 36:36 (7,11 min/km) na 92. místě ze 161 doběhnuvších závodníků. V kategorii Muži A jsem byl 37. ze 49. Závod vyhrál Ondřej Horák z Moravského Berouna s časem 24:29. Doběhl 181 závodníků ze 183 startujících.

Po závodě se konala tombola, kde jsem byl vylosovaný až jako předposlední, na výběr zůstala pouze nerezová minutka do kuchyně a krásná, růžová kšiltovka. po dlouhém váhání jsem se rozhodl, že potěším manželku a vybral jsem si tu minutku. po doplnění energie, jsem si prošli pouť a vyrazili zpět do Návsí. Na záda jsem si naložil 13 kg dítě a šlo se. Bylo to lepší jak výklus.

Závod byl velice příjemný, umístění bylo lepší než jsem čekal, i když kopce nejsou mou silnou stránkou. Organizačně to byo z mého pohledu velmi dobře zvládnuté.