Falcon Heavy – první úspěšný let

V úterý 6. 2. 2018 úspěšně odstartovala nejsilnější současná raketa Falcon Heavy. Raketa patří společnosti SpaceX a do vesmíru vynesla auto Elona Muska Tesla Roadster.

SpaceX
SpaceX neboli Space Exploration Technologies Corporation je americká společnost, kterou v roce 2002 založil Elon Musk. Za svou poměrně krátkou historii má na kontě několik důležitých úspěchů, např. první soukromý let na oběžnou dráhu Země, úspěšné přistání prvního stupně rakety jak na pevnině, tak na mořské plošině, atd.

Falcon Heavy
Falcon Heavy. Credit: SpaceX
Raketa Falcon Heavy je v současnosti (2018) nejsilnější a největší raketa, její výška je 70 m, hmotnost 1 421 t a průměr 3,66 m. Na nízkou oběžnou dráhu Země dokáež vynést náklad o váze až 64 t a na geostacionární dráhu 22 t. Pro start využívá 27 motorů Merlin 1D, které jsou umístěny na třech prvních stupních. Tyto motory používají směs kapalného kyslíku a petrolej RP-1. Dva boční stupně jedou po startu na plný výkon, zatímco střední část jede na minimu, po vyčerpání bočních stupňů dojde k jejich odpojení a střední část se spustí na plný výkon.

Raketa byla pochopitelně nejprve testována staticky, tzn. bez vzletu. První statický test všech 27 motorů proběhl ve středu 27. ledna 2018, viz video dole.

Toto úterý, 6. února 2018, proběhl první start.[2] Hlavními cíly tohoto testu byl úspěšný návrat pomocných prvních stupňů zpět na Mys Canaveral a přistání centrální části rakety na mořské plošině. Raketa jako náklad vezla Teslu Roadster první generace, auto Elona Muska se Starmanem za volantem.

Úspěšné přistání obou bočních stupňů.
Úspěšné přistání obou bočních stupňů. Credit: SpaceX
Start začal v 20:45 našeho času, vše proběhlo bez problémů, zhruba po dvou a půl minutách došlo k oddělení bočních stupňů a plnému zážehu centrálního stupně, ten se oddělil za další půl minuty. V čase T+00:03:15 došlo k zážehu druhého stupně. První stupně úspěšně přistály v čase T+00:07:58. Centrální stupeň bohužel neměl dost paliva a spadl do moře zhruba 100 m od přistávací plošiny, jeho rychlost byla v době dopadu asi 480 km.h-1.[6]

Vzhledem k očekávání, je tato mise velmi úspěšná, Starman už míří k Marsu, dokonce se zdá, že ještě dál, než bylo plánováno,[4,7,8] oba boční stupně úspěšně a synchronně přistály na značkách. Ztráta centrálního stupně je sice smutná, ale celkový pozitivní dojem nezkazí. Nezbývá, než se těšit, co Elon Musk předvede dál.

Odkazy

  1. Falcon Heavy
  2. ŽIVĚ A ČESKY: Falcon Heavy na startu!
  3. Falcon Heavy Demonstration Mission
  4. Rudý kabriolet Tesla se Starmanem obíhá Slunce dál, než se čekalo
  5. Tesla Roadster na heliocentrické dráze
  6. Elon Musk uvedl, proč středový stupeň Falcon Heavy havaroval
  7. Roadster Tesla se vrátí k Zemi v roce 2091
  8. The random walk of cars and their collision probabilities with planets

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..