I molekulární dusík může vstupovat do reakcí

Molekulární dusík (N2) tvoří tři čtvrtiny zemské atmosféry, jde o inertní plyn, jehož nereaktivnosti se využívá i v syntetické chemii, kde se s dusíkem můžeme potkat jako s ochranou atmosférou. Nedávno byla popsána zajímavá reakce, do které vstupují dvě molekuly dusíku a vytvářejí linker tvořený čtyřmi atomy dusíku.

Dusík za normální teploty reaguje jen s několika málo sloučeninami a prvky, např. s lithiem, proto se využívá jako poměrně levná ochranná atmosféra při práci s látkami citlivými na vzdušnou vlhkost a kyslík. Vystupuje ale také také jako ligand v některých komplexech.[1]

Ve Würzburgu se podařilo připravit sloučeninu, která obsahuje linker tvořený čtyřmi atomy dusíku, který vznikl ze dvou molekul
N2.[2,3] Jako výchozí látka sloužila organoborová sloučenina, z níž byl připraven borylen (borový analog karbenů),[4] který dokáže navázat dvě molekuly N2 za vzniku můstku [N4]2-, kterým se propojí dva atomy boru. Výslednou strukturu můžete vidět na obrázku dole.

Struktura produktu

Draselné ionty ve struktuře pocházejí z redukčního činidla, kterým byl KC8 (interkalát grafitu), reakce probíhala v atmosféře dusíku.

Tato reakce je zajímavá, protože představuje reálnou možnost, jak připravit farmaceuticky zajímavé sloučeniny, značené dusíkem 15N. Proto se dá očekávat další výzkum v této oblasti.

Odkazy

  1. Transition metal dinitrogen complex
  2. The reductive coupling of dinitrogen
  3. The reductive coupling of dinitrogen
  4. Borylene

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..