Konverze Wi-Fi signálu na elektřinu

Wi-Fi signál je už téměř všude okolo nás, proto se nabízí možnost využít ho jako zdroje napájení pro různá zařízení. Na MIT našli způsob, jak tento signál využít s pomocí 2D materiálu MoS2.

Zařízení, které je schopno transformovat elektromagnetické vlnění na stejnosměrný proud se nazývá rektifikační anténa. Otázkou je, z jakého materiálu tuto anténu vyrobit, musí být dostatečně flexibilní, aby jím bylo možno obalit zařízení, které má napájet a musí mít samozřejmě vhodné elektrické vlastnosti.

Jako ideální materiál se ukázal sulfid molybdeničitý MoS2 v 2D formě, tzn. ve formě monomolekulární vrstvy (podobně jako grafen). Ten umožňuje výrobu plně flexibilních zařízení, která jsou schopná pokrýt všechny běžně využívané radiofrekvenční pásma, např. Wi-Fi, Bluetooth a další. Důležitou oblastí, kde by tyto flexiblní vrstvy našly využití jsou různé malé, medicínské zařízení, které mohou být tímto způsobem snadno napájeny.

Struktura sulfidu molybdeničitého. Zdroj: commons.

Maximální konverzní účinnost zařízení se pohybuje kolem 40 %, pro běžné úrovně Wi-Fi signálu kolem 30 %. Do budoucna plánují vědci na MIT pracovat na komplexnějším systému a samozřejmě na zvýšení účinnosti konverze.

Vyšší účinnosti se dá dosáhnout např. využitím arsenidu gallitého (GaAs), ale ten není flexibilní.

Odkazy

  1. Converting Wi-Fi signals to electricity with new 2-D materials
  2. Converting Wi-Fi signals to electricity with new 2-D materials

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..