Organophosphorus derivatives for electronic devices

V Journal of Materials Chemistry C vyšlo pěkné review[1] o organofosforových sloučeninách využitelných pro konstrukci elektronických zařízení. Je zaměřeno hlavně na fosfazeny, triarylfosfinoxidy, fosfoly a čtyřčlenné heterocykly obsahující fosfor.

Základní struktury sloučenin fosforu: Trifenylfosfinoxid, hexachlorocyklotrifosfazen a methylfosfoloxid
Základní struktury sloučenin fosforu: Trifenylfosfinoxid, hexachlorocyklotrifosfazen a methylfosfoloxid

V článku jsou prezentovány převážně sloučeniny obsahující fosfor a π-konjugovaný systém, využívané v elektronice, převážně v OLED. Pro optoelektroniku jsou asi nejdůležitější skupinou látek triarylfosfinoxidy, se kterými se setkáváme např. v OLED. Velmi výhodná je jejich tepelná stabilita, vysoká elektronová afinita a možnost snadné modifikace aromatických substituentů. Jako emitory v OLED se využívají fosfoly, což jsou sloučeniny odvozené od heterocyklu fosfolu (C4H4PH). Fosfolové fragmenty začleněné do konjugovaného π-systému umožňují vytváření solid-state emitorů pro optoelektroniku.

Thiofosfoly se zdají být velmi perspektivními pro solární články, protože vykazují velmi dobrou absorpci světla, díky malému energetickému rozdílu HOMO-LUMO orbitalů, dobré elektronové afinitě a planaritě.

I když je v současnosti známo velké možství derivátů těchto sloučenin, výzkum neustále přináší nové, čímž dochází ke zlepšování vlastností cílových zařízení.

Literatura

  1. Organophosphorus derivatives for electronic devices

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..