Superhydrofóbní vrstvy sulfidu molybdeničitého

I v dnešní době je pro vědu velkou inspirací příroda. Jednou ze zajímavých vlastností rostlin je superhydrofobicita listů, která umožňuje jejich samočištění. Tuto vlastnost se podařilo napodobit pomocí 2D vrstev sulfidu molybdeničitého (MoS2).

Superhydrofobní materiály jsou látky, které silně odpuzují vodu, neboli kapka vody na materiálu má kontaktní úhel větší než 150°.

Ukázka chování kapek na různých površích: A – superhydrofobní; B – hydrofobní; C, S – hydrofiní. Zdroj: commons

Superhydrofobicitu se povedlo získat pomocí zavedení poruch do monovrstvy MoS2. Tento materiál je velmi perspektivní v mnoha oblastech, např. nanoelektronice, optických senzorech a katalýze.

Vzorky MoS2 byly připraveny reakcí heptamolybdenanu amonného ((NH4)6Mo7O24) s thiomočovinou (NH2CSNH2) ve vodě, reakce probíhala v autoklávu při teplotě 220 °C po dobu 18 hodin. Bylo testováno několik poměrů Mo:S (1:1, 1:2, 1:4 a 1:6).

Měření kontaktního úhlu ukázalo, že poměr 1:1 vede k superhydrofobnímu materiálu s kontaktním úhlem 158°, dále úhel klesá v řadě 140°, 24° a 4°, tzn. že vzorek 1:6 byl naopak superhydrofilní a byl tudíž velmi dobře smáčen vodou.

Připravené vzorky sulfidu molybdeničitého.[1]

Tento superhydrofobní povrch je možné deponovat na různé substráty, např. na sklo, papír, siliku, apod. Využití je poměrně široké, nejde pouze o samočistící povrchy, ale také různé biomedicinální aplikace.

Odkazy

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..