Supertenká anténa vyrobená z nanomateriálu

Internet věcí se postupně rozmáhá, jednou z věcí, které je potřeba optimalizovat je komunikace mezi jednotlivými zařízeními. Nyní se povedlo vyrobit velmi tenké antény z nanomateriálu.

2D materiály
Krystalické materiály skládající se z jedné nebo několika málo atomových vrstev.
Anténa
Zařízení k příjmu nebo vysílání rádiových signálů.
Internet věcí (Internet of Things)
Síť domácích zařízení, vozidel a dalších spotřebičů, které jsou vybaveny různými senzory. Tyto zařízení jsou navzájem propojeny a komunikují mezi sebou. Tento termín byl poprvé použit v roce 1999.
Karbid titanu
Sloučenina uhlíku s titanem, TiC. Je to velmi tvrdý materiál, v Mohsově stupnici se pohybuje na hodnotách 9-9,5, je podobný karbidu wolframu. Využívá se k výrobě cermetových materiálů, kompozitů z keramiky a kovu.

Vědci z Drexelovi univerzity ve Filadelfii vyrobili ohebnou anténu pomocí deponování vrstvy karbidu titanu na polyesterovou vrstvu. Tloušťka filmu se pohybuje od 62 nm do 8 µm, to zhruba odpovídá tloušťce červené krvinky. Tyto antény dokáží vysílat a přijímat signály na frekvenci 2,4 GHz, což je frekvence, na které probíhá komunikace Wi-Fi a bluetooth.

Tyto vrstvy lze také použít pro výrobu radiofrekvenčních značek, podobných, jako se používají v obchodech jako ochrana proti krádeží zboží. Vyrobené značky lze detekovat a přečíst z nich unikátní identifikátor až na vzdálenost osmi metrů.

Odkazy

  1. Drexel’s Spray-On Antennas Could Be the Tech Connector of the Future
  2. These new superthin antennas are made from metallic nanomaterials

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..