Elektronika pro děti – EEWeb

Na EEWebu jsem narazil na zajímavý seriál s návody na jednoduchá zapojení pro děti, příp. začátečníky v elektronice.

1. díl – LED

První díl je věnovaný LEDkám, což není příliš překvapivé. Čím jiným upoutat děti, než blikátky.

2. díl – Kondenzátory

Druhý díl se zabývá kondenzátory, je zde pěkně a názorně vysvětlen princip kondenzátoru (pomocí kýble s vodou). Vyzkoušíme se i první složitější obvod složený z elektrolytického kondenzátoru a ploché baterie a vyzkoušíme si také měření napětí na kondenzátoru. A následně využijeme nabitý kondenzátor pro rozsvícení LED.

3. díl – Měření

Ve třetím díle se podíváme na měření základních elektrických veličin – proudu, napětí a odporu. A při té příležitosti se studenti seznámí i s Ohmovým zákonem.

4. díl – Zapojení obvodů

Ve čtvrtém díle se studenti naučí propojovat komponenty elektrických obvodů. Dozví se rozdíl mezi sériovým a paralelním zapojení u baterií a rezistorů.

5. díl – Čistá energie

Pátý díl má mírně kontroverzní název, ale pro mě jako chemika je nejzajímavější. Jeho náplní je konstrukce baterií z ovoce, jedná se tedy o klasickou užitou elektrochemii.

6. díl – Snižování napájecího napětí

V šestém díle se čtenář dozví základní informace ke stablizátorům napětí řady 78Lxx. Krásně je zde ukázáno zahřívání těchto stabilizátorů v závislosti na rozdílu vstupního a výstupního napětí.

7. díl – Potenciometry

V sedmém díle se probírají potenciometry, čili proměnné rezistory.

8. díl – Sedmisegmentový LED display

Osmý díl ukáže možnosti využití klasického sedmisegmentového LED displeje. Také se dozvíme jak vytvořit vlastní display z LED diod.

9. díl – Tranzistor

Devátý díl předvede využití tranzistoru jako zesilovače. Vyzkoušíme si velmi jednoduché zapojení s diodou a tranzistorem.

10. díl – Hra s kovovým kroužkem

V desátém díle seriálu si postavíme jednoduchou hru s kovovým kroužkem, která otestuje šikovnost dětí.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..