Materiály pro OLED na bázi triazinu a karbazolu

S OLED se dnes setkáváme téměř všude, Jde o LED diody, které mají vrstvu emitující záření vyrobenou z organických materiálů, jedná se o molekuly s velkým, konjugovaným systémem násobných vazeb, které mají dostatek pohyblivých π-elektronů. Může jít např. o cheláty (komplex tris(8-hydroxychinolinato)hlinitý), organická barviva, polymery (např. poly(p-fenylen-vinylen) nebo polyfluoreny), atd.

LED
Light Emitting Diodes – diody, které mají přechod PN vyroben ze speciálního materiálu. Při průchodu elektrického proudu emitují světelné záření.
OLED
Organic Light Emitting Diodes – LED diody s přechodem PN vyrobeným z organického materiálu, který při průchodu proudu emituje záření.

Nově publikovaný článek popisuje přípravu a charakterizaci nových sloučenin založených na 1,3,5-triazinu a karbazolu, což jsou heterocyklické sloučeniny, obsahující atomy dusíku v cyklu.[1] Jejich struktura je naznačena na obr. 1, na kterém je zobrazena jedna z nově připravených látek.

Jedna z připravených sloučenin
Obr. 1: Jedna z připravených sloučenin. Červeně jsou označeny karbazoly a modře 1,3,5-triazin.

Zobrazená sloučenina byla připravena refluxováním 3-amino-9-ethylkarbazolu s trichlortriazinem po dobu 24 hodin v tetrahydrofuranu. Kromě této sloučeniny je popsána i příprava analogických sloučenin v poměru triazin:karbazol v poměrech 1:1 a 1:2, porovnáním jejich elektroluminscenčních vlastností bylo zjištěno, že nejvýhodnější je sloučenina v poměru 1:3, která má tvar hvězdy. Takže se dá očekávat rostoucí zájem o tento typ sloučenin.

Odkazy

  1. 1,3,5-Triazine and carbazole derivatives for OLED applications

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..