Mnoho barev z malé tečky

Fyzici z University of Amsterdam ve spolupráci s University of Twente a University of China připravili nanočástice, které dokáží emitovat světlo o různých vlnových délkách.

Nanočástice
Částice o rozměrech mezi 1 a 100 nm, která je chráněná vnější vrstvou. Složení a tloušťka vrstvy ovlivňuje vlastnosti částice.
Kvantová tečka
Polovodivá nanočástice, díky malým rozměrům má vlastnosti odlišné od stejného materiálu v makroskopickém stavu. Jde o velmi důležité téma v nanotechnologiích.
Kvantové tečky ze sulfidu kademnatého
Kvantové tečky ze sulfidu kademnatého Credit: Pacific Northwest National Laboratory, US Department of Energy/Commons
Fluorescence
Emise záření látkou, která absorbovala světlo nebo jiné elektromagnetické záření. Jde o formu luminiscence.

Uhlíkové tečky jsou uhlíkové nanočástice, které vykazují fluorescenci. Barvu emitovaného záření lze ladit od modré až k červené, což je z praktického hlediska zajímavé a tyto materiály pravděpodobně naleznou využití ve světelné technice a bio-zobrazování. Emise různých barev je většinou vysvětlována různým emisním barvám jednotlivých teček ve vzorku, ty jsou dány jejich velikostí a chemickým složením.

Možnosti využití uhlíkových kvantových teček
Možnosti využití uhlíkových kvantových teček. Credit: Comicaffe/Commons

Při zkoumání původu laditelné emise materiálu, byly studovány emisní charakteristiky jednotlivých teček a byly porovnávány s emisí celého vzorku. Studium teček bylo prováděno pomocí single-dot spektroskopie. Laditelná jednobodová (single-dot) emise je dána přítomností různých emisních kanálů v rámci jedné tečky. Modrá emise je způsobena malými vločkami s grafenovou strukturou v jádře tečky a zelená a červená emise jsou způsobený kyslíkatými a dusíkatými funkčními skupinami na povrchu tečky.

Uhlíkové tečky lze připravit jednoduchou, jednokrokovou syntézou a ukazuje se, že nebude ani problém vytvořit částice, které budou emitovat různé záření v rámci jedné tečky. To dělá z uhlíkových teček mnohem univerzálnější materiál než jsou organická barviva nebo anorganické kvantové tečky, ty dokáží emitovat pouze jednu vlnovou délku.

Odkazy

  1. Many colours from a single dot

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..