Nobelovy ceny 2019

Přehled letošních Nobelových cen.

Chemie

for the development of lithium-ion batteries

Nobelova cena za chemii byla rozdělena mezi tři vědce: Johna B. Goodenougha, M. Stanley Whittinghama a Akira Yoshino za vývoj lithium-iontových baterií. Joh Goodenough je nejstarším laureátem Nobelovy ceny, v den udělení mu bylo 97 let.

Lithium-iontové baterie patří mezi relativně mladé typy akumulátorů. Jejich vývoj začal v době ropné krize v 70. letech 20. století, na trhu jsou od roku 1991. Díky vysoké kapacitě mohou být i velmi důležité pro zálohování obnovitelných zdrojů energie. Jejich nevýhodou je ale poměrně malá koncentrace lithia na Zemi.

Battery pack tvořený Li-Ion bateriemi. Zdroj: commons.

Odkazy

Fyzika

for theoretical discoveries in physical cosmology

Polovinu ceny získal Američan James Peebles, druhou polovinu si rozdělili Švýcaři Michel Mayor a Didier Queloz. Cena byla udělena za teoretické objevy, které umožnily lepší pochopení vzniku a vývoje vesmíru. Podle zdůvodnění akademie, díky Peeblesovu výzkumu přešla [ odvětvím, které se zabývá vesmírem jako celkem kosmologie za posledních padesát let od spekulací k vědě.

Michel Mayor a Didier Queloz objevili v říjnu 1995 objev plynné planety 51 Pegasi b, která je srovnatelná s naším Jupiterem. Planeta obíhá okolo hvězdy (51 Pegasi) podobné slunci, která je v Mléčné dráze.

Michel Mayor a Didier Queloz. Zdroj: commons

Odkazy

Medicína

for their discoveries of how cells sense and adapt to oxygen availability

Cenu letos získali tři vědci: William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe a Gregg L. Semenza za objevy mechanismů, který buňky detekují a přizpůsobují se změnám koncentrace kyslíku. Jedná se jeden z nejdůležitějších adaptačních procesů v životě. Díky jejich práci máme k dispozici základ pro porozumění dějů odpovědných za buněčný metabolismus a fyziologické funkce. To může být důležité pro studium anémie, rakoviny a dalších nemocí.

Odkazy

Ekonomie

for their experimental approach to alleviating global poverty

Oceněni byli tři ekonomové Američané Abhijit Banerjee a Michael Kremer spolu s Francouzkou Esther Duflovou, kteří experimentálně pracují na mechanismech na potlačení chudoby. Přímým důsledkem jedné z jejich studií bylo, že více než pět miliónů indických dětí využilo doučovací programy na školách. Dalším příkladem je udělení velkých dotací na preventivní zdravotní péči, které byly realizovány v mnoha zemích.

Zdroje

Literatura

for an influential work that with linguistic ingenuity has explored the periphery and the specificity of human experience

for a narrative imagination that with encyclopedic passion represents the crossing of boundaries as a form of life

Letos byla udělana Nobelova cena za literaturu za rok 2018 i 2019. Za rok 2018 získala cenu polská spisovatelka Olga Tokarczuková, za rok 2019 ji získává rakouský autor Peter Handke.

Tokarczuková patří k nejčtenějším polským autorům, Handke je divadelník tíhnoucí k experimentálnímu dramatu.

Zdroje

Mír

for his efforts to achieve peace and international cooperation, and in particular for his decisive initiative to resolve the border conflict with neighbouring Eritrea

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed, za podpis mírové dohody s Eritreou, čímž byla ukončena jedna z nejdelších válek v Africe.

Udělení této ceny bylo pro mnoho lidí překvapením, favoritkou byla švédská školačka Greta Thunberg.

Abiy Ahmed Ali. Zdroj: commons

Zdroj

One Reply to “Nobelovy ceny 2019”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..