Nová metoda ekologické recyklace plastů

Plastový odpad je velkým problémem dneška, množství odpadu narůstá a současné metody recyklace nejsou zdaleka optimální a jejich ekologický přínos je stále velmi nízký.

Současná technologie stále hledá inspiraci v přírodě, to je i případ nové recyklační metody. Pokouší se napodobit koloběh uhlíku v přírodě. Organický uhlík se po smrti organismu přemění na oxid uhličitý, který je poté fotosynteticky převeden opět na organické sloučeniny.

Koloběh uhlíku v přírodě. Zdroj: Kevin Saff/Commons

Pokud chceme tento cyklus napodobit narazíme na problém s energií a samozřejmě s napodobením fotosyntézy. Aby nebylo nutné pracovat s CO2, můžeme platový odpad pyrolyticky přeměnit na plynné uhlovodíky. Ty už dokážeme katalyticky převést zpět na plasty.

Pyrolýza je samozřejmě energeticky náročná, ale můžeme využít elektřinu z obnovitelných zdrojů, např. solárních, hydrodynamických nebo větrných elektráren. Příp. můžeme jako zdroj tepla využít spalování biomasy, které je uhlíkově neutrální.

Tato metoda je zajímavá, ale její šetrnost k životnímu prostředí je silně závislá na kvalitě obnovitelných zdrojů energie a taky na skutečné uhlíkové neutralitě biomasy (ta je snížena spotřebou fosilních paliv při těžbě a zpracování).

Literatura

  1. Pioneering recycling turns mixed waste into premium plastics with no climate impact
  2. Pioneering recycling turns mixed waste into premium plastics with no climate impact – ScienceDaily
  3. Koloběh uhlíku na Wikipedii

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..