Nová metoda výroby OLED

OLED (Organic Light Emitting Diodes) se začínají objevovat v běžných předmětech, jako jsou displeje v autech, domácích spotřebičích, apod.[1] Ale i tak je potřeba ještě pracovat na zlepšení jejich vlastností, hlavně životnosti. V Barceloně se povedlo úpravou výrobního procesu zvýšit výkon OLED čipů.[2,3]

LED
Light Emitting Diodes – diody, které mají přechod PN vyroben ze speciálního materiálu. Při průchodu elektrického proudu emitují světelné záření.
OLED
Organic Light Emitting Diodes – LED diody s přechodem PN vyrobeným z organického materiálu, který při průchodu proudu emituje záření.
Skelný přechod
Reverzibilní přechod, pozorovaný pouze u amorfních látek, mezi pevným, křehkým stavem a viskózní tekutinou. Tento přechod pozorujeme při zahřívání amorfní látky v blízkosti teploty skelného přechodu Tg.

Bylo zjištěno, že výkonost čipu ovlivňuje teplota, při které jsou deponovýány jednotlivé vrstvy. Nejvyššího výkonu je dosaženo, pokud se teplota rovná 0,85 násobku teploty skelného přechodu a depozice probíhá pomaleji než při běžném procesu. Struktura sloučenin, použitých pro výrobu OLED je na obrázku dole.

Struktura sloučenin použitých pro výrobu OLED
Struktura sloučenin použitých pro výrobu OLED

Za těchto podmínek vznikají ultrastabilní vrstvy, takto vyrobené OLED čipy poskytují větší jas a pracují s vyšší výkonností.

Odkazy

  1. Examples of OLED Applications
  2. High-performance organic light-emitting diodes comprising ultrastable glass layers
  3. OLEDs become brighter and more durable

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..