Nové organické materiály pro tranzistory

Tranzistory jsou klíčovými součástkami dnešní elektroniky, proto je tu velká snaha zlepšit jejich vlastnosti. Nedávno vyšel článek, který popisuje přípravu nových organických sloučenin pro unipolární tranzistory.

Důležité pojmy

Polovodič – látka, jejíž vodivost je možné ovlivnit vnějšími vlivy, jako je teplota, elektrické pole, příměsi, …

Unipolární tranzistortranzistor, u nějž jsou za funkci odpovědné převážně majoritní nosiče náboje, minoritní jsou téměř úplně potlačeny. Jinými slovy, bází tranzistoru teče minimální, nebo lépe žádný proud.


Vědci z Tokia vyvinuli novou sadu molekul, které vykazují velkou pohyblivost elektronů až 7,16 cm2.V-1.s-1 , což je o 40 % více než současné materiály.

Sloučeniny jsou polymery tvořené benzothiadiazolem a naftalendiimidem (na obr. červeně), které jsou propojené vinylenovými můstky (modře).

Příklad jedné z polymerních struktur

Vyvinuté materiály mají vhodnou strukturu a uspořádání v pevné fázi, což přispívá k vysoké pohyblivosti elektronů. Očekává se, že budou použitelné pro tvorbu n-kanálu unipolárních tranzistorů, které jsou součástí CMOS obvodů, např. logických hradel, organických fotodetektorů a termoelektrických materiálů.

Literatura

  1. Significant Improvement of Unipolar n-Type Transistor Performances by Manipulating the Coplanar Backbone Conformation of Electron-Deficient Polymers via Hydrogen Bonding
  2. Organic electronics: Scientists develop a high-performance unipolar n-type thin-film transistor

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..