Nový derivát fullerenu Th@C76

Chemie fullerenů je stále v popředí zájmu, jednou z nově připravených sloučenin je fulleren C76 s atomem thoria uvnitř klece (Th@C76).

Fullereny jsou klecovité sloučeniny uhlíku, nejznámější je Buckminster fulleren, C60. Rozlišujeme u nich dva typy derivátů, exohedrální, kdy jsou substituenty připojeny na klec z venku a endohedrální, kdy je atom nebo malá molekula nebo klastr umístěn do vnitřního objemu fullerenové klece.

Nově popsaný derivát fullerenu C76 má uvnitř klece umístěn atom thoria (obr. 1). Byl připraven pomocí obloukového výboje působícího na směs sazí a kovového thoria ve speciálním reaktoru při tlaku helia 26 kPa. Získaný materiál byl extrahován pomocí CS2 v argonové atmosféře a jednotlivé složky extraktu byly separovány pomocí HPLC.

Obr. 1: Struktura derivátu Th@C76·[NiII(OEP)]

Monokrystaly byly získány kokrystalizací roztoku fullerenu v sirouhlíku s roztokem chelátu niklu s oktaethylporfyrinem [NiII(OEP)] v benzenu, struktura ligandu je na obr. 2.

Obr. 2: Struktura oktaethylporfyrinu. Zdroj: Commons

Připravený derivát fullerenu byl charaterizován pomocí monokrystalové rentgenové strukturní analýzy, hmotnostní spektrometrie, UV-VIS-NIR spektroskopie a cyklické voltametrie.

Literatura

  1. Th@Td(19151)-C76: A Highly Symmetric Fullerene Cage Stabilized by a Tetravalent Actinide Metal Ion

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..