Nový katalyzátor dokáže přeměnit skleníkové plyny na palivo a vodík

Skleníkové plyny jsou známým ekologickým problémem, jednou z možností jejich eliminace je katalytická přeměna na využitelné plyny. Nedávno byla publikována práce popisující přípravu katalyzátoru, který dokáže přeměnit methan a oxid uhličitý na vodík a palivo.

Skleníkové plyny, zdroj: commons

Katalyzátor je vyroben z levných a dostupných kovů: niklu, hořčíku a molybdenu, jeho přípravu lze popsat následujícím schématem:

Chlorid nikelnatý a heptamolybdenan amonný byly rozpuštěny ve směsi ethylenglykolu a vody, k roztoku byl přidán polyvinylpyrrolidon (PVP). Po dokonalém rozpuštění byl přidán MgO a suspenze byla temperován na 80 °C. Po dosažení teploty byl k němu přidán roztok hydrazinu v ethylenglykolu, barva roztoku se změnila na modrou. Po přídavku NaOH byla teplota 80 °C udržována další hodinu. Poté byla směs ochlazena na laboratorní teplotu a produkt byl promyt ethylenglykolem a ethanolem.

Struktura PVP

Připravený katalyzátor dokáže přeměnit směs methanu a oxidu uhličitého na vodní plyn, což je směs vodíku a oxidu uhelnatého. Jeho hlavní aktivní složkou jsou nanočástice NiMo v přítomnosti krystalického oxidu hořečnatého (MgO).

Odkazy

  1. Dry reforming of methane by stable Ni–Mo nanocatalysts on single-crystalline MgO
  2. New catalyst recycles greenhouse gases into fuel and hydrogen gas

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..