Nový rekord v síle magnetického pole – 45,22 T

Čínský institut SHMFF (Steady High Magnetic Field Facility) se povedlo překonat rekord MagLab v hodnotě stabilního magnetického pole.[1,2,3]

Rekord dosud držel americký MagLab, který v roce 1999 dosáhl stabilního magnetického pole 45 T,[4] v roce 2019 se dokonce povedlo dosáhnout pole 45,5 T, ale pouze na krátkou dobu. Pro ilustraci, nejsilnější současným NMR magnet pracuje s rezonační frekvencí jádra 1H o hodnotě 1200 MHz, což odpovídá síle magnetického pole 28,2 T.

Na rozdíl od NMR magnetů, nejsou tyto silné magnety čistě supravodivé. Supravodiče jsou limitovány kromě teploty, i silou magnetického pole, která na materiál působí. Proto se využívá hybridní design, kdy je klasický (rezistivní) elektromagnet umístěn ve středu supravodivého magnetu. Magnetické pole generované oběma magnety se sčítají a můžeme se tak dostat na velmi vysoké hodnoty magnetického pole.

Na druhou stranu, mají tyto magnety velmi velkou spotřebu energie i chladící vody (rezistivní magnet se při provozu silně zahřívá). Nový magnet spotřebovává 26,9 MW energie (45 T magnet MagLabu má spotřebu 30 MW a více než 15 000 litrů chladící vody), obsahuje 6,4 km měděných drátů.

Literatura

  1. China Claims New World Record for Strongest Steady Magnetic Field
  2. Scientists Just Broke The World Record For The Most Powerful Stable Magnetic Field
  3. V Číně vytvořili nejsilnější trvalé magnetické pole na světě
  4. Meet the 45 Tesla Hybrid Magnet

One Reply to “Nový rekord v síle magnetického pole – 45,22 T”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..