Oblečení, které udělá z těla baterii

V současnosti probíhá intenzivní výzkum tzv. oblékatelných zařízení (Wearable Devices). To jsou zařízení, které je možné vestavět do běžného oblečení. Jedním z mnoha problémů, které je nutno vyřešit, je napájení těchto zařízení.

Jednou z možností, jak napájení zajistit je využít termoelektrického jevu. Termoelektrický jev pozorujeme např. pokud tyč z kovu na jednom konci zahřejeme, tak na ní naměříme nenulové elektrické napětí.

Podle výpočtů by mělo být termoelektrické zařízení o velikosti běžného sportovního náramku schopno generovat napětí 5 V. K tomu stačí, aby člověk šel svižnou chůzí, čímž se jeho pokožka dostatečně zahřeje.[1,2]

Termoelektrický čip je tvořen chalkogenidy bismutu a antimonu deponovanými na polyimidovém substrátu. Propojovací dráty musí být dostatečně pružné, aby vydržely deformace během používání, proto jsou tvořeny kapalným kovem o složení 75,5 % gallia a 24,5 % india. Dráty jsou zapouzdřeny do polyimidu, který slouží i jako substrát pro celé zařízení.

Odkazy

  1. High-performance wearable thermoelectric generator with self-healing, recycling, and Lego-like reconfiguring capabilities
  2. New wearable device turns the body into a battery

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..