Poprvé byl připraven celokovový fulleren

Fullereny jsou velmi zajímavé allotropy uhlíku, skládají se z kulovité molekuly tvořené jen atomy uhlíku. Čínský vědcům se povedlo připravit analogickou molekulu tvořenou pouze kovy.

Sloučeninu můžeme popsat poměrně komplikovaným vzorcem [K(2,2,2-crypt)]5[K@Au12Sb20], skládá se tedy z kationtu tvořeným draselným kationtem, který je komplexován kryptandem, to umožňuje jeho rozpustnost v organických rozpouštědlech. Anion ([K@Au12Sb20]5-) je tvořen draselným kationtem uzavřeným v klastru tvořeném dvanácti atomy zlata a dvaceti atomy antimonu. Znak zavináče (@) ve vzorci značí uzavření částice uvnitř klastru.

Struktura kationtu [K(2,2,2-crypt)]+ a aniontu [K@Au12Sb20]5–.

Příprava byla provedena v ethylendiaminu (H2NCH2CH2NH2) jako solventu, Zintlovy fáze K8SnSb4 reagovala s fosfinovým komplexem zlata, Au(PPh3)Me v přítomnosti kryptandu [2.2.2]crypt. Reakce probíhala 7 hodin za laboratorní teploty, poté byla dána reakční směs do mrazáku ke krystalizaci. Získané krystaly byly charakterizovány pomocí RTG strukturní analýzy a EDS.

Draselný ion je uvnitř klastru koordinován dvanácti atomy zlata a udržuje je uvnitř pětiúhelníkových stěn tvořených atomy antimonu. Na základě vazebné vzdálenosti se dá usuzovat na převážně elektrostatickou interakci.

Kromě přípravy této zajímavé molekuly je práce věnována i teoretické analýze připraveného klastru.

Odkazy

  1. An all-metal fullerene: [K@Au12Sb20]5−
  2. All-Metal Fullerene Molecule Synthesized for the First Time
  3. A fullerene-like molecule made entirely of metal atoms
  4. První fulleren tvořený pouze atomy kovů

One Reply to “Poprvé byl připraven celokovový fulleren”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..