Rekordně rychlý a účinný polovodič

Na Kolumbijské univerzitě se povedlo uvařit velice zajímavý polovodivý materiál, který lze převést i do 2D podoby a má výrazně lepší vlastnosti než křemík.

Bez polovodičů si dnes nedokážeme představit existenci civilizace. Už dlouho je polovodičový průmysl založen z velké části na křemíku, ale samozřejmě se potkáváme i s jinými polovodivými materiály. A nové materiály jsou neustále vyvíjeny, ale do popředí zájmu se mohou dostat i materiály známé již delší dobu.

Na Kolumbijské univerzitě studovali materiál (známý již hodně dlouhou dobu) se vzorcem Re6Se8Cl2, který můžeme pojmenovat jako dichlorid-oktaselenid rhenitý. U tohoto materiálu byla pozorována veliká rychlost excitonů (vázaný stav elektronu a kladné díry), dvakrát vyšší než u křemíku a také vysoká účinnost.[1] To by umožnilo výrobu rychlejší a úspornější elektroniky. Největší nevýhodou tohoto materiálu je přítomnost rhenia, což je jeden z nejdražších a nejhůře dostupných kovů na Zemi.

Materiál byl připraven pomocí CVD metody. Ze směsi kovového rhenia, selenu a chloridu rheničného byla vylisována tableta, která byla zahřívána na teplotu 1100 °C po dobu tří dnů v evakuované křemenné trubici.

Monoatomické vrstvy (2D materiál) byly získány mechanickou exfoliací připraveného krystalického materiálu pomocí speciální lepící pásky.

Odkazy

  1. Room-temperature wavelike exciton transport in a van der Waals superatomic semiconductor
  2. A superatomic semiconductor sets a speed record
  3. Superatomový materiál je nejrychlejším polovodičem všech dob

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..