Vesmír 2023/10

Vyšlo další číslo časopisu Vesmír. Časopis vřele doporučuji všem zájemcům o informace z různých vědních oborů. Hlavním tématem devátého čísla jsou Pohyb.

Pohyb je rozebrán od molekul a simulací jejich pohybu, přes mozek a jeho mechanismus sledování pohybu, k problémům s obezitou způsobenou nedostatkem pohybu, až k souvislosti mezi pohybem lodí po moři (a s tím související produkcí aerosolů, ty vznikají spalováním lodního paliva) a frekvencí blesků.

Tématem rozhovoru s ornitologem Matejem Repelem je přírodní rezervace Senianské rybníky nedaleko Košic a její ptačí obyvatelé.

Zajímavý článek od prof. Jaroslava Petra se zabývá tzv. tichými mutacemi, tj. chybami v DNA, které nezpůsobují změnu aminokyseliny v proteinu.

Další články jsou věnované paleoentomologii, sexu u amniotických obratlovců, dynamice mimikry a taky stresu u hmyzu a možné otravě přemírou zkonzumované vody. Čtenář se dále dozví zajímavé informace o akumulaci radioaktivního cesia v divočácích, o snaze o odstranění smetí oběžné dráhy Země i o využití superkritického oxidu uhličitého jako média v turbínách.

Závěr tohoto čísla je věnován indické podzemní galerii Amdavad ni Gufa.

Amdavad ni gufa. Zdroj: Vaishal Dalal/Commons

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..