Vesmír 2023/6

Vyšlo další číslo časopisu Vesmír. Časopis vřele doporučuji všem zájemcům o informace z různých vědních oborů. Hlavním tématem šestého čísla je Signál a šum.

Reinherd Genzel. Zdroj: MPE/Commons

Poměr signál/šum (S/N nebo SNR – Signal to Noise Ratio) je důležitá charakteristika kvality naměřených dat. Hlavní téma čísla je popsáno v pěti článcích. Šum samozřejmě komplikuje experimenty v částicové fyzice, např. na LHC, ale také astronomům při studiu galaxií (tady jsou hodně nepříjemné i, jinak užitečné, GPS satelity). Se šumem se můžeme, trochu překvapivě, setkat i u DNA a výrazně méně překvapivě při měření zvuku.

Součástí hlavního tématu je i rozsáhlý článek o měření NMR v pevné fázi, ale nejen o tom. Kromě boje s šumem v NMR, je zde i podrobně diskutována potřebná instrumentace, pevné vzorky musíme v NMR magnetu roztočit na vysoké otáčky pod tzv. magickým úhlem (54,7°), což je technologicky poměrně náročné.

V tomto čísle časopisu je také velice zajímavý rozhovor s astrofyzikem Reinherdem Genzelem. Nositelem Nobelovy ceny za fyziku z roku 2020 za „objev supermasivního objektu v jádře naší galaxie,“ kterou získal společně s s Andreou M. Ghezovou a Rogerem Penrosem.

Dále se můžete dočíst o atomovém interferometru, a také o tom jak se včely učí popisovat cestu za potravou. Pro chemiky bude určitě zajímavý článek o kyzových dolech v Česku.

Závěr čísla je věnován havlíčkobrodské galerii výtvarného umění.

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Zdroj: NoJin/Commons

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..