Vesmír 2023/7–8

Vyšlo další číslo časopisu Vesmír, tentokrát jde o prázdninové dvojčíslo s rozsahem 100 stran. Časopis vřele doporučuji všem zájemcům o informace z různých vědních oborů. Hlavním tématem tohoto čísla je Moře.

Moře a oceány tvoří zhruba 71 % plochy Země, je to tedy pro člověka velice důležité téma. První článek je věnován těžbě kovů a nerostů z mořského dna, hlavně tedy otázce, jestli těžit nebo netěžit a samozřejmě otázce mořského práva. Dále se dočteme o bioluminiscenci, trilobitech a taky námořní historii Čech a Moravy. Pro pohyb člověka na moři jsou samozřejmě nezbytné mapy, jeden článek je proto věnován mořské kartografii. Poslední článek této série je věnován THC, což v tomto případě nejsou drogy, ale termohalinní výměník.

Satelitní snímek Černého moře. Zdroj: Anttilipponen/Commons

Rubrika rozhovor je věnována profesoru lékařské mikrobiologie Danielu Růžkovi, který se věnuje studiu virů, kteří se šíří pomocí členovců, např. klíšťat.

Velice zajímavý článek je věnován uranu a jeho zásobám na našem území.

V dalším článku se dozvíme, jakým způsobem se upravují družicové snímky před zveřejněním.

Je zde i článek věnovaný grafenu, tedy allotropické modifikaci uhlíku tvořené jednou vrstvou grafitu. V článku se podíváme na možnosti velkovýroby grafenu z grafitu.

Závěrečné architektonické okénko je věnováno školičkám, neboli provizorním dvoutřídkám.

Časopis samozřejmě obsahuje podstatně více článků, prázdninový rozsah je opravdu velmi velký. Podrobný obsah celého čísla naleznete zde.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..