Zajímavé články ve dnech 1. 1.–7. 1. 2024

Pětistá čtyřicátáprvní sada odkazů. Dostupnost a stoupající cena mědi mohou silně ovlivnit rozvoj energetiky. JWST objevil plochá galaxie s tvarem připomínajícím banány. V zemském jádře možná sněží.

Chemie

Měď

Měď je velmi důležitý kov pro výrobu vodičů elektrické energie, vzhledem k narůstajícím požadavkům se očekává prudký nárůst ceny. To může, mimo jiné, ohrozit plány na rozvoj zelené energie:

Oxid titaničitý

Oxid titaničitý má velké využití v praxi, některé ze zajímavých aplikací využívají jeho fotokatalytické vlastnosti, ukazuje se, že by mohl nahradit drahé kovy, např. ze skupiny platinových kovů, při katalytických reakcích.

Fyzika

Galaxie ve tvaru banánů

Supravodiče

Jednou z možných aplikací supravodivých materiálů je magnetická levitace, ta je užitečná např. pro Maglevy. Nově projektovaný systém MAGLEV 2000 využívá supravodivé materiály na bázi supravodivé slitiny NbTi.

Zemské jádro

Zemské jádro je z velké části tvořeno železem. Pro nás je zatím nedostupné a můžeme ho studovat pouze nepřímo. Z nových výzkumů vyplývá, že by v jádře mohlo docházet i ke sněžení železa:

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..