Zajímavé články ve dnech 19. 12.–25. 12. 2022

Čtyřstáosmdesátáosmá sada odkazů.

Chemie

Nový typ elektrolyzéru dokáže získat vodík i lithium z mořské vody

Vodík je velmi důležitý pro všechny fáze vodíkového hospodářství. Jedním z téměř nevyčerpatelných zdrojů je mořská voda, kromě vodíku jsou v ní uložena i velká množství lithia. Nový typ elektrolyzéru dokáže získávat z vody obojí.

Spektroskopický důkaz vazby Xe-Xe

Xenon patří mezi inertní plyny, proto je poměrně nereaktivní, ale i tak od něj známe skupinu sloučenin. Laserovou ablací zlata v atmosféře plynného xenonu lze získat ionty obsahující vazbu Xe-Au. Pomocí hmotností spektrometrie bylo zjištěno, že jejich složení odpovídá vzorci AuXe3+. Tomu odpovídají dvě možné struktury, pomocí infračervené spektroskopie a DFT výpočtů bylo určeno, že se jedná o lineární izomer.

Možné izomery iontu AuXe3+

Fyzika

CMB-S4

Plánuje se stavba nového experimentu k detekci reliktního záření, CMB-S4 (Cosmic Microwave Background Stage 4). Detektor mikrovln v tomto experimentu bude tvořen více než půl milionem supravodivých kanálů, supravodivý materiál bude chlazen 0,1 K pod kritickou teplotu. Dopad fotonu pak způsobí ohřev a následný přechod do normálního stavu.

InSight se loučí

Sonda InSight, která studovala Mars se nejspíš definitvně odmlčela, způsobil to prach usazený na solárních panelech a tím pádem nedostatek energie pro pohon přístrojů. InSight odstartoval 5. května 2018, po cca 7 měsících a 458 miliónech kilometrů dorazil k Marsu, kde přistál 26. listopadu 2018.

InSight na předletové kontrole. Zdroj: NASA/Commons

Bohužel postupně docházelo k zanášení solárních panelů sondy prachem a tím i ke snižování množství získávané energie. Poslední zprávu zaslala sonda 15. prosince, 21. prosince oznámila NASA oficiální ukončení mise. Během mise poslala sonda na Zem obrovské množství informací o Marsu.

Různé

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..