Zajímavé články ve dnech 19. 2.–25. 2. 2024

Pětistá čtyřicátáosmá sada odkazů. Vyšla nová verze Total Commanderu (11.03), první soukromá společnost (Intuitive Machines) úspěšně přistála na Měsíci. Nová metoda konstrukce datových disků (AIE-DPPR) může vést k 3D záznamovým mediím o kapacitách v řádu peta- až exabytů (1018 bytů).

Chemie

Nový materiál schopný uskladnit velké množství vodíku

Nový borohydrid hořčíku, Mg(BH4)2, má porézní strukturu schopnou uchovat velké množství vodíku (vyšší než v kapalném vodíku). Mohl by se stát důležitým materiálem pro vodíkové hospodářství.

Materiál byl připraven reakcí dibutylhořčíku (Mg(n-Bu)2) s aduktem boranu s dimethylsulfidem ((CH3)2S·BH3). Porozita byla studována BET měřením při teplotě 19,5 K (-254 °C) pomocí vodíku. Dokáže pojmout až 144 g vodíku (cca 72 mol) do jednoho litru objemu (kapalný vodík má hustotu 70,85 g.dm-3 při -253 °C).

Fyzika

AIE-DPPR

Nová metoda pro konstrukci datových disků, na rozdíl od současných není limitována jednou vrstvou, ale data se ukládají do transparentních vrstev, které je možné ukládat na sebe. Tím získáme 3D datové záznamové médium, které může dosahovat kapacity až v řádu petabytů. Vrstvy jsou tvořeny polymerací 1,1,2,3,4,5-hexaphenyl-1H-silolu a dipentaerythritol pentaakrylátu (viz struktury dole).

Struktura hexafenylsilolu a dipentaerythritol pentaakrylátu

IT

Různé

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..