Zajímavé články ve dnech 5. 2.–11. 2. 2024

Pětistá čtyřicátášestá sada odkazů. Byl publikován nový katalyzátor pro elektrochemickou konverzi oxidu uhličitého na ethylen. V rámci cyklu Vesmírná technika začíná nová série videí věnovaná záchranným systémům pro vesmírné lety. Černá díra ve středu naší galaxie se připravuje na odpal velkého množství materiálu. Objevil se nový materiál pro stavby, cukrbeton.

Chemie

Přeměna CO2 na ethylen

Oxid uhličitý (CO2) je řazen mezi skleníkové plyny a z toho důvodu je snaha o snižování jeho produkce i koncentrace v atmosféře. Ideální cestou je jeho přeměna na výchozí látky pro průmysl, jednou z možností je výroba ethylenu (CH2=CH2), který je velmi žádanou vstupní látkou pro výrobu polymerů.

K redukci CO2 je nutný katalyzátor, proces zpravidla probíhá elektrochemicky. Takto může dojít ke vzniku ethylenu, ale i méně žádoucího ethanolu (CH3CH2OH). Toto lze ovlivnit právě složením katalyzátoru. Jeho základem je měď, pokud ji dopujeme palladiem, stříbrem nebo zlatem, získáme spíše ethanol. Pro vyšší zisk ethylenu je nutné katalyzátor dopovat rhodiem, iridiem nebo rutheniem, tedy kovy, které mají nižší afinitu ke kyslíku.

Fyzika

Energetika

Různé

Cukrbeton

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..