Zajímavé články ve dnech 6. 11.–12. 11. 2023

Pětistá třicátátřetí sada odkazů. Byl objeven nový izotop dusíku s velmi malým počtem neutronů, 9N. Z videa z RECETOXu se dozvíme o škodlivinách, se kterými se potkáváme v běžném životě. Aby škodlivin nebylo málo, můžeme je najít i v recyklovaných plastech, což výrazně mění pohled na recyklaci a dochází tak ke zvyšování ekologické zátěže spojené s plasty. Hubbleův teleskop pozoruje srážku tří galaxií.

Chemie

Fyzika

Airloom

Projekt Billa Gatese slibuje inovace v oblasti získávání elektřiny z větru. Pokud se podaří, budeme mít levnější a prostorově úspornější variantů obřích větráků.

Izotop 9N

Dusík má dva stabilní izotopy, 14N a 15N. Nedávno byl pozorován exotický izotop 9N, který obsahuje 7 protonů a pouze dva neutrony. Tento izotop byl zachycen v rozpadové řadě izotopu 13O, jeho poločas rozpadu je méně než 1 attosekunda (1 as = 1.10-18 s). Rozpadá se za vzniku jádra 4He a uvolnění pěti protonů.

$$^9_7\textrm{N}\ \rightarrow\ ^4_2\textrm{He}\ +\ 5\ ^1_1\textrm{p}$$

Supermasivní černá díra v galaxii UHZ-1

JWST a RTG observatoř Chandra spojili síly a s využitím gravitační čočky nalezli supermasivní černou díru o odhadované hmotnosti 10 až 100 miliónů sluncí v centru galaxie UHZ-1.

Mendel Lectures

Různé

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..