Zajímavé články ve dnech 9. 10.–15. 10. 2023

Pětistá třicátá sada odkazů. Tento týden byla vyhlášena poslední letošní Nobelova cena, stručný přehled najdete zde. V pátek odstartovala sonda Psyche a začala její dlouhou, šestiletou cestu. Na druhé straně, po 30 letech ukončil provoz největší tokamak JET v Oxfordu.

Chemie

MOFy umožní bezpečnou manipulaci s fluorovanými plyny

Plynné fluorované uhlovodíky, např. vinylfluorid (CH2=CHF), trifluorpropan (CF3-CH2-CH3) a další jsou poměrně hodně využívané v organické syntéze, ale manipulace s nimi je obtížná. Jde o agresivní, toxické látky. Zajímavou možností je skladování těchto plynů uvnitř porézní struktury MOFu (Metal-Organic Framework), v této formě je možné plyny skladovat v běžné laboratoři a lze je snadno uvolnit sonikací.

Fyzika

Ukončení provozu nejvýkonnějšího tokamaku JET

V sobotu byl proveden poslední experiment na tokamaku JET (Joint European Torus) v Oxfordu. Laboratoř byla v provozu od června 1983, tzn. více než 30 let. Tento tokamak byl velice důležitý i jako zdroj informací pro aktuálně budovaný reaktor ITER. Ukončení provozu, ale nekončí výzkum, nyní budou studovány materiály tokamaku a jejich poškození působením plazmatu.

Tokamak JET v roce 1991. Zdroj: EFDA JET/Commons

Planetka s nejvyšší hustotou

Planetka Polyhymnia má podle současných měření hustotu vyšší než osmium. To lze interpretovat i tak, že se skládá z dosud neznámých prvků, z některého ostrova stability, pravděpodobně v okolí protonového čísla 164.

Psyche – mise k asteroidu započala

V pátek 13. října odstartovala raketa Falcon Heavy, která do vesmíru vynesla i sondu Psyche. Ta teď prochází asi tříměsíční fází inicializace a kontroly a poté vyrazí na cestu dlouhou 3,6 miliardy kilometrů. Ta jí bude trvat skoro šest let. Po dosažení planetky 16 Psyche (srpen 2029) se usídlí na její oběžné dráze a bude ji podrobně zkoumat a fotografovat.

Planetka je zajímavá tím, že má hustotu blízkou hustotě kovů, proto se předpokládá, že je tvořena malou vrstvou silikátů a kovovým jádrem. Celá mise je podrobně popsána na webu Kosmonautix (druhý odkaz).

Umělecká představa sondy obíhající planetku 16 Psyche. Zdroj: NASA/Commons

Energetika

Nobelovy ceny

Ekonomie

Různé

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..