LHC je po třech letech znovu v provozu

V dubnu byl po druhé velké odstávce znovu spuštěn velký hadronový urychlovač, LHC. Očekává se, že v součsné konfiguraci bude v provozu do roku 2026.

Jde o jeden z největších vědeckých projektů současnosti. Tunel LHC má délku 27 km a je uložen 100 m pod zemí na území Francie a Švýcarska. Urychlovač se proslavil objevem Higgsova bosonu v roce 2012.

Struktura LHC exprimentů a předurychlovačů. Zdroj: Arpad Horvath/Commons

Tento kruhový urychlovač byl tři roky vylepšován, cílem bylo zvýšení energie srážek protonů až na 13,6 TeV. Spuštění vylepšeného urychlovače proběhlo 22. dubna 2022. Kromě samotného urychlovače byly upgradovány i detektory, nejnovější modernizace také zahrnují zlepšení izolace diod ve více než 1 200 magnetech používaných k řízení svazku částic. Ty jsou velice důležité, protože dokáží ochránit supravodivé magnety pro případ quenche, tj. náhodného vybití. Magnety teče proud zhruba 13 000 A, při přechodu ze supravodivého stavu do normálního by došlo k uvolnění velkého množství tepla a tím k následnému poškození magnetu. Diody tento proud odvedou mimo.

Tunel LHC a supravodivé magnety. Zdroj: Alpinethread/Commons

V urychlovači obíhají dva svazky protonů, které se protínají na čtyřech místech, kde dochází ke srážkám. Svazky jsou udržovány soustavou 1232 dipólových magnetů a 392 kvadrupólových magnetů. Zdrojem protonů je tlaková láhev s vodíkem.

Zdroj protonů pro LHC. Zdroj: Saintfevrier/Commons

Odkazy

  1. Large Hadron Collider restarts
  2. Large Hadron Collider restarts after three-year break
  3. Large Hadron Collider restarts after three-year refit
  4. Large Hadron Collider Seeks New Particles after Major Upgrade

2 Replies to “LHC je po třech letech znovu v provozu”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..