Syntéza Ph3SnSH

Vydáno: 05. 02. 2012; Poslední aktualizace: 23. 07. 2022; Autor: Zdeněk Moravec

Sloučeniny typu R3SnSH jsou obecně nestabilní (kromě derivátů s objemnými skupinami R), díky možnosti snadné kondenzace na odpovídající sulfidy ((R3Sn)2S). V novém čísle Inorganica Chimica Acta vyšel článek popisující jednokrokovou přípravu trifenylhydrogensulfidu cíničitého.

Sloučeniny obsahující SH skupinu jsou zajímavé pro svou biologickou a katalytickou aktivitu. Díky jejich snadné kondenzaci na sulfidy nebo polysulfidy je příprava a izolace možná pouze pokud tyto reakce potlačíme přítomností stericky náročných substituentů. V článku je popsána nová metoda přípravy těchto sloučenin.

Reakce plynného sulfanu s Ph3SnOH, Ph3SnCl a s Ph3SnNH2 vedly podle očekávání až k sulfidu. Alternativní příprava vycházela z hydrolýzy thiofosgenu, která poskytuje sulfan, chlorovodík a oxid uhličitý. Vzniklý sulfan pomalu reaguje s Ph3SnOH na požadovaný produkt. Díky malé rychlosti reakce je i sníženo nebezpečí následné kondenzace na sulfid.

V článku je popsán i druhý možný mechanismus, kdy dochází k reakci thiofosgenu s Ph3SnOH za vzniku trifenylcín chlorothioformiátu, který po přesmyku a následné hydrolýze poskytne Ph3SnSH.

Produkt byl charakterizován XRD strukturní analýzou, IR a multinukleární (1H, 13C a 119Sn) NMR spektroskopií.

ph3snsh-ortep

Literatura

  1. Singh S., Bhattacharya S.; Inorg. Chim. Acta 2011, 367, 230-232; DOI: 10.1016/j.ica.2010.12.014

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..