Bílý fosfor je tvořen tetraedry P4. Jde o velmi reaktivní formu fosforu, na vzduchu je samozápalný a je prudce jedovatý. Je nerozpustný ve vodě, dobře se rozpouští v sirouhlíku, PCl3, POCl3 a SO2. Nerozpustnosti ve vodě se využívá při skladování bílého fosforu, který se uchovává pod vodou, kde je chráněn proti oxidaci. Vzniká kondenzací par fosforu.
V tetraedru jsou vazebné úhly 60°, což způsobuje vysokou reaktivitu tohoto alotropu.
Červený fosfor
Amorfní červený fosfor vzniká zahříváním bílého fosforu v nepřítomnosti kyslíku na teplotu cca 250 °C. Oproti bílému fosforu je na vzduchu velmi stabilní, ma vyšší hustotu a teplotu tání. Amorfní červený fosfor lze převést na různé krystalické modifikace pomocí vhodně nastaveného zahřívání.
Fialový (Hittorfův) fosfor
Tzv. Hittorfův fosfor vzniká krystalizací červeného fosfrou z roztaveného olova. Běžnější metodou přípravy je sublimace červeného fosforu v přítomnosti jódu, který funguje jako katalyzátor
Vytváří trubice tvořené skupinami P8 a P9, které jsou propojeny páry fosforových atomů. Tyto trubice, příp. řetězce jsou uspořádány tak, že vytvářejí vrstvy.
Černý fosfor
Termodynamicky nejstabilnějším alotropem je černý fosfor, který tvoří tři krystalické a jednu amorfní modifikaci. Vzniká zahříváním bílého fosforu za vysokého tlaku. Je polovodivý a proto se s ním setkáváme v oblasti vývoje nových elektronických součástek.
Černý fosfor vykazuje velmi zajímavé antibakteriální účinky.[6]
Zahříváním fosforu nad teplotu tání vznikají molekuly P4, ty jsou přítomny i v plynném fosforu.
Šarlatový fosfor
Šarlatový fosfor se připraví tak, že vystavíme roztok fosforu v sirouhlíku (CS2) nebo tetrachlormethanu (CCl4) světlu.[3] Druhou možností je varem 10% roztoku fosforu v bromidu fosforitém (PBr3). Hustota šarlatového fosforu je 2,0 g.cm3-. Zahříváním šarlatového fosforu v atmosféře oxidu uhličitého.
Modrý fosfor
Nejnovější modifikace fosforu, předpovězen byl v roce 2014 a připraven o dva roky později. Jde o 2D modifikaci fosforu, která byla připravena na zlatém substrátě. Tvořena je tvořena kondenzovanými šestičlennými cykly, podobně jako u grafenu.[4,5]
One Reply to “Alotropy fosforu”