Superkondenzátory

Vydáno: 04. 02. 2023; Poslední aktualizace: 15. 10. 2023; Autor: Zdeněk Moravec

Superkondenzátory jsou kondenzátory s velmi vysokou kapacitou. Dokáží rychle pojmout poměrně velké množství náboje, a poté ho zase rychle uvolnit. Proto jsou ideálními zásobníky energie např. pro rekuperaci brzdné energie elektromobilu.

Superkondenzátory mají energetickou hustotu desetkrát až stokrát vyšší než běžné elektrolytické kondenzátory.

Superkondenzátory se skládají ze dvou elektrod oddělených iontovým elektrolytem a semipermeabilní membránou (separátorem). Pokud na elektrody přiložíme napětí, dojde ke vzniku elektrické dvojvrstvy.

Struktura superkondenzátoru. 1 – zdroj proudu, 2 – kolektor, 3 – elektrody, 4 – elektrick dvojvrstva, 5 – elektrolyt, 6 – separátor. Zdroj: Tosaka/Commons

Superkondenzátory mají nižší energetickou hustotu než baterie, ale vybíjení a nabíjení probíhá výrazně rychleji, než u systémů založených na chemické reakci.

Srovnání energetické a výkonové hustoty baterií a superkondenzátorů. Zdroj: Elcap/Commons

Využití

Využití superkondenzátorů je dáno jejich vlastnostmi. Zvládnou velmi rychlé nabíjení i vybíjení, můžeme se proto s nimi setkat např. v blescích fotoaparátů, ale také mohou fungovat jako stabilizační prvky při napájení zařízení s proměnným odběrem, např. laptopů, PDA a dalších mobilních zařízení, ale také u fotovoltaických a větrných elektráren.

Potkáme se s nimi i v medicíně, např. u defibrilátorů, kde zajišťují požadovaný elektrický výboj, dokáží dodat až 500 J.[4]

Odkazy

  1. Supercapacitor – wikipedie
  2. Superkondenzátor – princip, vlastnosti, použití
  3. Superkondezátor vs. baterie: parametry a použití
  4. Research – Supercapacitors

Další kapitoly

4 Replies to “Superkondenzátory”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..