Zesilovače

Vydáno: 06. 02. 2012; Poslední aktualizace: 23. 01. 2019; Autor: Zdeněk Moravec

Nortonův zesilovač

Vnitřní zapojení Nortonova zesilovače

Nortonův zesilovač byl vynalezen r. 1973, je určen pro jednodušší aplikace, protože nepotřebuje souměrné napájení. Na obrázku nahoře je jeho vnitřní zapojení.

Jedná se o soustavu tranzistorů, u nichž pomocné napětí Up na bázi tranzistoru T1 určuje proud v řídící kaskádě a napětí Un u tranzistoru T7 základní proud asi 1,7 mA. Proud tranzistoru T3 pak zvedá výstupní napětí a zavádí je do zátěže. Je-li tranzistor T3 uzavřen, je výstupní napětí nulové; otvírá-li se, začíná zátěží připojenou na Uvýst procházet proud.

Principiální zapojení Nortonova zesilovače

Pro snažší pochopení činnosti obou vstupů lze zjednodušit schéma zesilovače podle obrázku nahoře jako samotný tranzistor T5 s velkým zesilovacím činitelem, větším než 105. Když k jeho bázi zavádíme proud I1, zmenšuje se při jeho nárustu výstupní napětí. Je tedy tento vstup inverzní. Zavádíme-li však do druhého vstupu proud I2, rozdělí se tento proud mezi diodu T8 a dráhu báze-emitor T6 tak, že proud kolektoru T6 značený na obrázku I´2 bude přibližně stejně velký jako vstupní proud I2. Zvětšujeme-li tento proud, odvádí proud I´2 část vstupního proudu I1, tranzistor T5 se uzavírá a výstupní napětí stoupá. Představuje tedy vstup do tranzistoru T6 vstup neinvertující. Uspořádání tranzistorů T6 a T8 se nazývá zrcadlové, neboť zrcadlí (mění polaritu) přiváděného proudu při zachování jeho velikosti. Předpokladem je, že tranzistory T6 a T8 jsou shodné, což při integrovaném provedení lze zaručit. Na rozdíl od souměrných zesilovačů musíme do obou vstupů zavádět proud z kladného zdroje. Pro tuto odlišnost byla těmto zesilovačům určena i schematická značka podle obrázku dole.

Schématická značka Nortonova zesilovače

Nortonovy zesilovače se používají podobně jako klasické (symetrické) zesilovače jak pro zesilování stejnosměrných napětí a proudů, tak i v různých impulsních obvodech.

Zesilovač stejnosměrného napětí

Na obrázku nahoře je zesilovač stejnosměrného napětí s výkonovým stupněm. Odpory 1 MΩ z napájecího napětí zaručují základní proud do vstupů.

Na spodním obrázku je zesilovač střídavého napětí a opět odpory 1 MΩ zavádějí základní proud. Neinvertující vstup je napájen z polovičního napájecího napětí, a proto bude výstup udržovat střední napětí na přibližně tomtéž potenciálu, neboť oba proudy budou pak stejné.

Zesilovač střídavého napětí

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..