NMR – příklady

Vydáno: 19. 12. 2022; Poslední aktualizace: 19. 12. 2022; Autor: Zdeněk Moravec

Několik řešených příkladů k článku o NMR.

Kolik signálů budou mít v 1H NMR spektru následující látky:

  1. Dekan
  2. Benzen
  3. 2,2-dichlorpentan
  4. Toluen

V této úloze nebude uvažována spin-spinová interakce.

Dekan je uhlovodík se sumárním vzorcem C10H22, díky symetrii obsahuje pět chemicky neekvivalentních uhlíků a tím i pět typů protonů. Proto bude NMR spektrum obsahovat pět signálů o relativní intenzitě 3:2:2:2:2.

Benzenový kruh má vysokou symetrii, je centrosymetrický, díky tomu je všech šest protonů ekvivalentních a spektrum bude obsahovat pouze jeden signál (singlet).

2,2-dichlorpentan má poměrně nízkou symetrii. Obsahuje dvě neekvivalentní CH3 skupiny a dvě CH2 skupiny. Proto bude NMR spektrum obsahovat čtyři signály v poměru intenzit 3:3:2:2.

Toluen má nižší symetrii než benzen, obsahuje jednu CH3 skupinu a pět CH skupin, z toho jsou dvě dvojice ekvivalentních protonů (polohy ortho a meta). Spektrum bude tedy obsahovat čtyři signály o intenzitách 3:1:1:1.


Na kolik linií bude štěpený signál fosforu v této molekule fosfátu? Uvažujte pouze interakci 31P-1H. Spin jádra 31P je ½.

Molekula má symetrii C3v, všechny CHCl2-O skupiny jsou shodné, proto bude signál fosforu štěpen třemi ekvivalentními protony. Výsledný multiplet v 31P NMR bude tedy kvartet (1:3:3:1).


Na obrázku je 1H NMR spektrum jednoho z izomerů dichlorpentanu. O který izomer se jedná?

Spektrum obsahuje pouze dva signály, odhadem lze určit poměr intenzit na 3:2, z toho plyne, že struktura musí být symetrická. Jde tedy o 3,3-dichlormethan.


Další příklady jsou ve výukových materiálech v is.muni.cz:

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..