Kondenzátory

Pasivní součástka, která se používá k dočasnému uchovávání náboje. Moderní vysokokapacitní kondenzátory (superkondenzátory) mohou sloužit jako náhrada akumulátorů.

Nejdůležitější vlastností kondenzátoru je kapacita, ta je dána vztahem:

$$C = \varepsilon\frac{S}{d}$$

kde ε je permitivita dielektrika, S je povrch desek kondenzátoru a d je jejich vzdálenost. Jednotkou kapacity je Farad (F). Kapacita je schopnost kondenzátoru udržet elektrický náboj.

Dalšími důležitými parametry jsou jmenovité napětí a izolační odpor dielektrika, který umožňuje vysvětlit svodový proud kondenzátoru.

Náhradní schéma kondenzátoru
Náhradní schéma kondenzátoru

Druhy kondenzátorů

Fóliové

Elektrody jsou tvořeny hliníkovou fólií srolovanou do válce, jako dielektrikum slouží kondenzátorový papír, který vyplňuje prostor mezi fóĺiemi.

Keramické

Jako dielektrikum slouží speciální keramika.

Elektrolytické

Tyto kondenzátory mají vysokou kapacitu a na rozdíl od předchozích typů je nelze přepólovat. Jsou použitelné pouze na poměrně nízké napětí, typy pro vysoké napětí mají podstatně větší rozměry. Elektrody jsou tvořeny speciálně upraveným hliníkem s vysokým měrným povrchem. Katoda je tvořena elektrolytem, který může být pevný i kapalný. Anoda je tvořena hliníkovou fólií s tenkou vrstvou aluminy (oxid hlinitý, Al2O3), příp. tantalem s vrstvou oxidu tantaličného (Ta2O5), tato elektroda tvoří dielektrikum kondenzátoru.

One Reply to “Kondenzátory”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..