V knihovně jsem narazil na zajímavý článek z roku 1996 (tedy nic extra nového).[1] Autoři připravili několik zajímavých kovových komplexů fullerenu C60.
Fullereny
Fullereny jsou relativně nové allotropní modifikace uhlíku. Jedná se o sférické molekuly, které se skládají z dvanácti pětičlenných a různého počtu šestičetných uhlíkových cyklů.
Zatím nejstabilnější známý fulleren je C60 (Buckminsterfulleren). Jedná se o nejmenší známý fulleren, ve kterém pětičlenné kruhy navzájem nesdílejí žádný atom. V molekule existují dva typy vazeb, první se označuje 6:6 a je mezi uhlíky dvou šestičetných cyklů. Druhý typ je 6:5, zde jde o společnou hranu šesti a pětičlenného kruhu.
Fullereny pravděpodobně čeká slavná budoucnost. Jejich sloučeniny s alkalickými kovy vykazují supravodivost. Objevují se také možnosti využití fullerenů v lékařství. Uhlíkové nanotrubice (což jsou válcovité fullereny) patří mezi nejžhavější témata dneška.
Deriváty fullerenů
Existují dva typy derivátů fullerenů. První deriváty vznikají klasickou adicí, nejčastěji se jedná o elektrofilní adici na vazbu 6-6 (hrana dvou šestičlenných kruhů). Touto adicí dochází ke snížení pnutí v molekule.
Druhý typem derivátů jsou tzv. endohedrální fullereny, které vznikají uzavřením atomu nebo malé molekuly uvnitř fullerenu. Prvním připraveným endohedrálním fullerenem byl La@C60 (@ znamená, že došlo k uvěznění částice uvnitř fullerenu).
Kovové komplexy pentahaptofullerenu
Jedná se v podstatě o skupinu cyklopentadienylových komplexů kovů, které můžeme popsat obecným vzorcem (η5–C60Ph5)MLn, kde MLn je kov (Li,K,Tl) nebo jeho sloučenina (Cu·PEt3). V této molekule je pět atomů uhlíku, které tvoří jeden pětičlenný kruh fullerenu izolováno pěti okolními sp3 uhlíky (na nich jsou navázané fenylové skupiny) od zbylých 50 atomů sp2.
Rentgenová strukturní analýza ukázala, že připravený thallný komplex Tl(η5–C60Ph5)·2,5THF má symetrii C5 a fenylové skupiny jsou uspořádány do vrtule.
Zajímavé je, že v případě organomědnatého reagentu dochází k pětinásobné adici na pětičetný cyklus, takže vzniklý produkt má pětičlenný kruh plně substituovaný fenylovými zbytky. Konečným produktem je C60Ph5H (1,2,4,11,15,30-hexahydro-l,4,11,15,30-pentafeny1[60]fulleren).
Literatura
- Sawamura M., Iikura H., Nakamura E., J. Am. Chem. Soc. 1996, 118, 12850–12851
- Fulleren na české wikipedii
- Fulleren na anglické wikipedii