Hády–Bílovice–Obřany

Tip na výlet po severním okraji Brna, celá trasa má asi 13 kilometrů a vede i přes novou rozhlednu U Lidušky.

Mapa výletu, kliknutím se dostanete na mapy.cz

Výlet jsme začali na zastávce Podbělová, kam jsme se dopravili autobusem. Po žluté a zelené značce jsme přešli ke Klajdovce. Od rozcestí Velká Klajdovka – hájovna jsme pokračovali po žluté přes Hádeckou planinku okolo vysílače až k rozcestí Šumbera – pom.. Tam jsme si trochu zašli k blízké jeskyni a památníku S. K. Neumanna.

Pokračovali jsme po žluté ke Kopaninám, na druhé straně asfaltové cesty je pěkný kříž. Tady jsme žlutou značku vystřídali za zelenou (i když jsme šli po Červené cestě), po které jsme došli až k Resselově hájovně. Hájovna se nachází na palouku u lesní cesty do Bílovic, je majetkem Mendelovy univerzity. Pojmenována je po Josefu Resslovi, který se proslavil zejména vynálezem lodního šroubu.

Od hájovny jsme šli po cyklostezce k blízkému altánku, kde je křižovatka cest a další křížek.

Tady jsme opustili značku a šli jsme okolo modřínového sadu (modříny se zde pěstují kvůli semínkám) k rozhledně U Lidušky. Ta je poměrně nová, ale už jsme ji navštívili i dříve. Od rozhledny jsme pokračovali do Bílovic nad Svitavou, kde jsme tradičně poobědvali v Sokolovně.

Jelikož se aktuálně rekonstruuje železniční trať Brno–Adamov a z toho důvodu vlaky nejezdí, šli jsme do Obřan na šalinu pěšky. Od Sokolovny jsme se vydali po červené značce, pro pěší je to výhodnější než cyklostezka, protože jde o výrazně klidnější cestu. Mimoto jsme měli dobrý výhled na rekonstruovanou trať.

V Obřanech vede stezka přímo na konečnou šaliny číslo 4.

One Reply to “Hády–Bílovice–Obřany”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..