Fullereny jsou velmi zajímavé sloučeniny a v posledních letech jsou středem zájmu mnoha výzkumníků. Díky jejich poměrně vysoké reaktivitě známe dnes velké množství exo i endohedrálních derivátů. Nedávno jsem narazil na článek v Chemical Communications o přípravě hexakis aduktů fullerenu se sacharidy.[1]
Autoři publikovali postup umožňující snadnou přípravu exohedrálních derivátů, kde je uhlíkové jádro fullerenu obklopeno sacharidovými zbytky. Tyto sloučeniny mohou sloužit jako výchozí materiál pro přípravu složitějších oligomerních sloučenin, u kterých lze očekávat zajímavé biologické vlastnosti.
V práci byly popsány dvě cesty k produktu. V první byl nejprve připraven derivát fullerenu obsahující terminální alkynové skupiny, který byl poté pomocí 1,3-dipolární cykloadice s cukrem nesoucím azidovou skupinu převeden na produkt. V druhém postupu byla naopak azidová skupina navázána na fulleren a jako druhý reaktant byl použit derivát cukru nesoucí terminální alkynovou skupinu.
Připravené sloučeniny vypadají velmi zajímavě a pokud se prokáže i jejich biologická aktivita, tak se dá očekávat průnik fullerenů do dalších oborů.
Literatura
- Nierengarten J.F., Iehl J., Oerthel V., Holler M., Illecas B.M., Munoz A., Martin N., Rojo J., Sanchey-Navarro M., Cecioni S., Vidal S., Buffet K., Maxime D., Vincent S.P.; Chem. Commun. 2010, 46, 3860-3862; DOI: 10.1039/c0cc00034e
- Fulleren na české wikipedii
- Fulleren na anglické wikipedii