Nortonův zesilovač
Nortonův zesilovač byl vynalezen r. 1973, je určen pro jednodušší aplikace, protože nepotřebuje souměrné napájení. Na obrázku nahoře je jeho vnitřní zapojení.
Jedná se o soustavu tranzistorů, u nichž pomocné napětí Up na bázi tranzistoru T1 určuje proud v řídící kaskádě a napětí Un u tranzistoru T7 základní proud asi 1,7 mA. Proud tranzistoru T3 pak zvedá výstupní napětí a zavádí je do zátěže. Je-li tranzistor T3 uzavřen, je výstupní napětí nulové; otvírá-li se, začíná zátěží připojenou na Uvýst procházet proud.
Pro snažší pochopení činnosti obou vstupů lze zjednodušit schéma zesilovače podle obrázku nahoře jako samotný tranzistor T5 s velkým zesilovacím činitelem, větším než 105. Když k jeho bázi zavádíme proud I1, zmenšuje se při jeho nárustu výstupní napětí. Je tedy tento vstup inverzní. Zavádíme-li však do druhého vstupu proud I2, rozdělí se tento proud mezi diodu T8 a dráhu báze-emitor T6 tak, že proud kolektoru T6 značený na obrázku I´2 bude přibližně stejně velký jako vstupní proud I2. Zvětšujeme-li tento proud, odvádí proud I´2 část vstupního proudu I1, tranzistor T5 se uzavírá a výstupní napětí stoupá. Představuje tedy vstup do tranzistoru T6 vstup neinvertující. Uspořádání tranzistorů T6 a T8 se nazývá zrcadlové, neboť zrcadlí (mění polaritu) přiváděného proudu při zachování jeho velikosti. Předpokladem je, že tranzistory T6 a T8 jsou shodné, což při integrovaném provedení lze zaručit. Na rozdíl od souměrných zesilovačů musíme do obou vstupů zavádět proud z kladného zdroje. Pro tuto odlišnost byla těmto zesilovačům určena i schematická značka podle obrázku dole.
Nortonovy zesilovače se používají podobně jako klasické (symetrické) zesilovače jak pro zesilování stejnosměrných napětí a proudů, tak i v různých impulsních obvodech.
Na obrázku nahoře je zesilovač stejnosměrného napětí s výkonovým stupněm. Odpory 1 MΩ z napájecího napětí zaručují základní proud do vstupů.
Na spodním obrázku je zesilovač střídavého napětí a opět odpory 1 MΩ zavádějí základní proud. Neinvertující vstup je napájen z polovičního napájecího napětí, a proto bude výstup udržovat střední napětí na přibližně tomtéž potenciálu, neboť oba proudy budou pak stejné.