Jak si vyřídit elektronický podpis

Elektronický podpis jsem potřeboval kvůli podávání souhrnného hlášení o DPH pro finanční úřad. To lze od roku 2010 provést pouze elektronicky a potřebujete buď datovou schránku nebo elektronický podpis. Pro fyzické osoby je výhodnější a levnější elektronický podpis. Zařídit si ho můžete na libovolné pobočce České pošty označené logem Czech Point.

Co vzít sebou?

  • vyplněnou objednávku
  • zákaznický formulář (zvolte „kvalifikovaný certifikát pro ověření elektronického podpisu podnikající fyzické osoby“)
  • živnostenský list (nebo jiný zřizovací doklad, kde je uvedeno vaše IČ)
  • vygenerovanou elektronickou žádost o certifikát
  • průkaz totožnosti – občanský průkaz nebo pas

Elektronickou žádost přineste na poštu na flash disku (na internetu můžete najít informaci, že je nutné mít disketu).

Zkušenosti z pošty

Tato část bude užitečná hlavně pro Brňáky, jak to chodí jinde bohužel netuším.

Nejdřív jsem se vydal na poštu v Bohunicích, v bláhové naději, že vše vyřídím cestou z práce. Po vstupu jsem zvolil možnost Czech Point a moje číslo bylo okamžitě vylosováno. Přišel jsem k přepážce a oznámil co potřebuju vyřídit. Dáma za přepážkou na mě vyvalila oči a pár minut se hrabala v papírech, potom mi řekla, že neví co má dělat a zavolala si kolegyni. S tou začaly něco ťukat do počítače a oznámily mi, že to bude trvat asi hodinu. Po deseti minutách boje s počítačem to dámy vzdaly a poslaly mě na Poštovskou (Brno 1), kde prý mají rychlejší počítače :-).

Na Poštovskou jsem se vydal v sobotu ráno. Přislušnou přepážku najdete v 1. patře, je potřeba obejít několik dveří, na každých je cedule, která vás odkáže na další dveře. Číslo správné přepážky jsem bohužel zapomněl. Tady už to šlo podstatně lépe a veseleji než v Bohunicích. Po kontrole formulářů a zkopírování ŽL si úřednice vyžádala flash disk, chvíli něcoi ťukala do počítače a bylo hotovo. Zabralo to cca 20 minut. V sobotu se bohužel podpisy nevydávají, takže musím počkat do pondělí, kdy by mi měl dorazit na email.

Na místě se neplatí nic, faktura přijde poštou. Elektronický podpis pro fyzickou osobu přijde na zhruba 200 Kč za rok vč. DPH.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..