Lískovecký ultra – šestihodinovka

Petr Kaňovský se rozhodl, že letos uspořádá šestihodinovku v Novém Lískovci v Brně. Uvažoval jsem, jestli se na takovou akci přihlásit, zatím jsem žádný ultramaraton neběžel a maraton pouze jednou, ale proč to nezkusit, když to mám kousek od baráku, že.

V sobotu 13. března ráno bylo počasí všelijaké, občas i zasněžilo, ale teplota se držela nad nulou. Sbalil jsem si věci a vyrazil na bus. Start jsme našli bez problémů, horší už to bylo s hledáním šaten, ale i to se nakonec povedlo. Po převlečení zbývalo asi 20 minut do startu, tak jsem se lehce rozklusal.

Závod se konal na 800 m okruhu se zhruba 8 m převýšením, které zajišťoval kopeček v půlce trati. Shodou okolností zrovna v tom kopečku foukal dost silný protivítr, takže to byla opravdu lahůdka. Trať byla bez sněhu a až na pár míst suchá.

Profil okruhu

Po startu jsem to chtěl rozběhnout pomalu, aby mi vydržely síly až do konce, ale jako obvykle se to nepodařilo. Zakecal jsem se se známým, který si šel na dvě hoďky zaběhat, takže jeho tempo samozřejmě neodpovídalo tomu co jsem si naplánoval. Mimo to jsem nějak nepodchytil pravidelné doplňování tekutin a energie, první dvě hodiny jsem do sebe dostal jen trochu čaje a jeden kousek čokolády, což se projevilo krizí zhruba 2,5 hodiny po startu, kdy jsem musel zastavit a vždy zhruba půl kola jít a půl běžet (nebo spíš předstírat běh). Začal jsem intenzivně doplňovat energii (hlavně díky ženě, která přinesla zásoby) a asi za hodinu jsem se začal cítit líp, křeče ustupovaly, tak jsem to pomalu rozběhnul.

Dál jsem se snažil vydržet zbytek v rozumném tempu. Nakonec se povedlo lehce přesáhnout hranici 56 km, což byl lepší výsledek, než v jaký jsem po půlce závodu doufal.

Časy jednotlivých kol

Po závodě mě chytla pěkná zimnice, která se opakovala ještě večer před usnutím. Jinak mě bolelo prakticky všechno :-). Cesta domů byla krušná a vypadal jsem jak opilý, když jsem se motal přes louku k baráku. Doma mě žena zaskočila dotazem, jestli jsem nemusel dobíhat autobus, což by v tu chvíli byl pro mě nadlidský výkon.

Závod to byl pěkný, dobře zorganizovaný, za což patří velký dík Petru Kaňovskému i všem, kteří se podíleli na organizaci. Neuvěřitelný výkon podal Dan Orálek, který zaběhl nový český rekord 86716 metrů.