Milan Vodička – Den, kdy došly prachy

Jak „velká krize“ ve 30. letech změnila životy lidí a na co se máme připravit my.

Na tuto knížku jsem narazil na několika fórech, tak jsem se rozhodl, že si půjčím. I když jsem neočekával zázraky, tak musím říct, že mě knížka zaujala. Přečetl jsem ji velice rychle a mám v plánu si ji za nějaký čas přečíst znovu.

Jak již bylo řečeno, kniha se zabývá ekonomickou krizí ve 30. letech, což je téma, které začíná být v současné době aktuální. Je psána velmi čtivě a text je doprovázen velkým množstvím fotografií.

První část („Amerika po krk v krizi“) je věnována průběhu krize v Americe. Autor popisuje dopady krize na člověka, průmysl i zábavu. Mimojiné zmiňuje i vznik antikoncepce, která se poprvé objevila až v průběhu krize. Další dvě části se týkají průběhu krize v Evropě („Zpátky v Evropě“ a „Doma v Československu“). Závěr knihy je věnován vyvracení populární mýtů o velké krizi a výhledu do blízké budoucnosti.

Knížka je zvláště v dnešní době velice zajímavá, je dobré porovnat přístupy tehdejších lidí ke krizi a současnost. Kniha se zabývá spíše než ekonomii osudy lidí a popisuje dopady změn v ekonomice na kvalitu jejich života. Popisuje také změny návyků a způsobů trávení volného času (nárust obliby kutilství, začátek používání antikoncepce, …), kterými musela společnost projít, aby krizi přečkala a hlavně překonala.

Knihu rozhodně doporučuji k přečtení. Téma začíná být hodně aktuální i pro současnost. Podtstaná věc, kterou si můžete ověřit je, že ani krize nemusí znamet konec všeho. Pokud se člověk snaží a najde si správnou motivaci a cíl, dá se každá krize (snadno?)  překonat.

Odkazy

  1. WorldCat.org
  2. DatabazeKnih.cz – Milan Vodička

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..