Ostravský maraton 2011

Letošní první maraton jsem si schoval až na konec září. Kvůli velkému frmolu v práci nebyl tento rok moc čas běhat delší tratě, proto jsem si za cíl dal překonání čtyř hodinové hranice, což by na rovinném maratonu neměl být až takový problém. Ostravu jsem zvolil hlavně z důvodu možnosti přespání v Třinci, takže odpadla nutnost dlouhé cesty vlakem těsně před závodem.

Trasa maratonu vede z Masarykova náměstí kolem řeky, zhruba ¾ trasy jsou v parku a je to krásná rovina. Okruh měří 6 km, běží se tedy sedmkrát. Až na krátký úsek je vše po asfaltu. Naštěstí je většina okruhu ve stínu, takže tentokrát mě slunce nijak moc nevadilo.

Do Ostravy jsem přijel zhruba hodinu a půl před startem, při registraci jsem se potkal s pár známýma. Nafasoval jsem číslo, čip, a další věci a šli jsme se převléct do KFC. Potom jsme ještě trochu kecali a najednou byl čas startu.

Tentokrát jsem nechtěl přepálit, tak jsem startoval zezadu a relativně pomalu. První okruh jsem dal za 32:01, což odpovídalo průměrnému tempu 5:10 min/km, toto tempo (spíš tedy lehce rychlejší) jsem udržel 4 kola, to ještě bylo poměrně dobře, nohy nebolely, jediným problémem bylo teplejší počasí, ale díky stínu a druhé občerstvovačce v polovině okruhu se to dalo přežít. Taky bylo s kým kecat, všichni byli ještě čerství. V pátém kole jsem už začal zpomalovat (průměr 5:36 min/km).

Po třicátém kilometru už přestalo být veselo, projevil se nedostatek dlouhých běhů a nohy mi začaly pěkně kamenět, takže jsem musel zařadit chůzi. Tempo v šestém kole kleslo na 6:28 a v posledním až na 6:46 min/km. Posledním impulsem, těsně před cílem byl blížící se Milíč, takže jsem se donutil na posledních 200 metrech zrychlit. Do cíle jsem se dostal v čase 3:56:29, takže osobák se podařil.

V cíli mě už čekala rodina, takže jsem byl okamžitě zbaven medaile :-). Vyzvedl jsem si krosnu z auta, převlékl se, trochu jsem do sebe nacpal jídlo a jeli jsme zpět do Třince (cesta byla taky dobrodružná, protože ČD opět předvedly co umí).

Celkově se dá říct, že mě Ostravský maraton potěšil, konečně jsem se dostal pod čtyři hodiny, trať byla pěkná a počasí taky. Příští rok se pokusím o další vylepšení času. Letos ještě plánuju Chřibský maraton, ale tam se osobák moc nedá očekávat.