Psaní matematických vzorců v LibreOffice

Vydáno: 02. 09. 2013; Poslední aktualizace: 21. 03. 2021; Autor: Zdeněk Moravec

Tento návod je už hodně zastaralý, aktuální najdete na webu LibreOffice.

LibreOffice je kancelářský balík založený na OpenOffice, jde o free alternativu MS Office. V tomto článku bych se chtěl věnovat psaní matematických vzorců v tomto balíku. Slouží k tomu modul LibreOffice Math, který lze spustit samostatně, příp. jej využít přímo při psaní v LibreOffice Writeru. Všechny ukázky jsou pro současnou verzi LO 4.1.0.4.

Při psaní ve writeru se přepneme do modulu Math pomocí nabídky Vložit->Objekt->Vzorec:

spusteni

Plocha Writeru se upraví, napravo je nabídka jednotlivých funkcí, v dolní části můžeme editovat zdrojový kód psané rovnice a ve střední části se nám zobrazuje náhled vzorce.

Základní obrazovka

Nejdřív si ukážeme vytvoření jednoduchého vzorce pro hustotu (hustota je rovna podílu hmotnosti a objemu). Hustotu značíme řeckým písmenem Rhó (ρ), abysme ho mohli do vzorce vložit musíme znát buď správný kód nebo vyvolat nabídku Katalog (Nástroje -> Katalog), kde toto písmeno najdeme v nabídce iřecky (řecké znaky psané kurzívou).

Katalog

Po kliknutí na zvolený znak a tlačítko Vložit, se objeví znak Rhó na stránce a v dolním panelu vidíme sekvenci %irho, což je kód pro tento znak. Znak % je označení klíčového slova. Dál budeme vzorec psát ve spodním okně. Vložíme mezeru a znak =, to se nám hned zobrazí na stránce. Zlomek vložíme pomocí nabídky v levém panelu:

zlomek

Na stránce se objeví symbol zlomku a v dolním panelu se zápis změní na:

%irho = {<?>} over {<?>}

První sekvenci {<?>} přepíšeme písmenem m a druhou písmenem V. Tím je vzorec hustoty hotov.

nabidka

Většinu vzorů pro běžné typy matematických vzorců najdeme v levém panelu, přepínáme se mezi nimi pomocí rozbalovací nabídky v horní části panelu.

Horní a dolní indexy

Horní index vytvoříme pomocí znaku stříška (^) a dolní pomocí podtržítka (_), např. x2 zapíšeme x^2. Pokud potřebujeme do indexu vložit složitější zápis vložíme ho do složených závorek. Např. Arrheniovu rovnici:

arrheniova-rovnice

zapíšeme pomocí:
k = A.e^-{E_a over RT}

Matice

Nástroj na vytváření matic najdeme v nabídce Formáty. Zápis matice začínáme klíčovým slovem matrix.

matice1

Prvky matice vkládáme mezi složené závorky, prvky na řádku oddělujeme křížkem (#) a jednotlivé řádky pomocí dvou křížků (##).

matice2

One Reply to “Psaní matematických vzorců v LibreOffice”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..