Supertenká anténa vyrobená z nanomateriálu

Internet věcí se postupně rozmáhá, jednou z věcí, které je potřeba optimalizovat je komunikace mezi jednotlivými zařízeními. Nyní se povedlo vyrobit velmi tenké antény z nanomateriálu.

2D materiály
Krystalické materiály skládající se z jedné nebo několika málo atomových vrstev.
Anténa
Zařízení k příjmu nebo vysílání rádiových signálů.
Internet věcí (Internet of Things)
Síť domácích zařízení, vozidel a dalších spotřebičů, které jsou vybaveny různými senzory. Tyto zařízení jsou navzájem propojeny a komunikují mezi sebou. Tento termín byl poprvé použit v roce 1999.
Karbid titaničitý
Sloučenina uhlíku s titanem, TiC. Je to velmi tvrdý materiál, v Mohsově stupnici se pohybuje na hodnotách 9-9,5, je podobný karbidu wolframu. Využívá se k výrobě cermetových materiálů, kompozitů z keramiky a kovu.

Vědci z Drexelovi univerzity ve Filadelfii vyrobili ohebnou anténu pomocí deponování vrstvy karbidu titaničitého na polyesterovou vrstvu. Tloušťka filmu se pohybuje od 62 nm do 8 µm, to zhruba odpovídá tloušťce červené krvinky. Tyto antény dokáží vysílat a přijímat signály na frekvenci 2,4 GHz, což je frekvence, na které probíhá komunikace Wi-Fi a bluetooth.

Tyto vrstvy lze také použít pro výrobu radiofrekvenčních značek, podobných, jako se používají v obchodech jako ochrana proti krádeží zboží. Vyrobené značky lze detekovat a přečíst z nich unikátní identifikátor až na vzdálenost osmi metrů.

Odkazy

  1. Drexel’s Spray-On Antennas Could Be the Tech Connector of the Future
  2. These new superthin antennas are made from metallic nanomaterials

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.