Tad Wiliams – Jasný osten, Žal a Trn

Fantasy trilogie od Tada Williamse, rozdělená do sedmi knížek.

Trůn z dračích kostí

trun z dracich kosti

První díl rozsáhlé trilogie představuje hlavní hrdiny knihy a rozbíhá základní dějové linie. Kniha začíná smrtí krále Jana Kněze. Od začátku se děj motá okolo Simona, který na hradě vykonává různé podřadné práce. Pak se stává pomocníke doktora Morgenese. Po králově smrti usedá na trůn Eliáš a jeho bratr Joshua záhadně mizí. Na scéně se objevuje postava kněze Pryrata. Později Simon nachází polomrtvého Joshuu v místnostech, které patří Pryratovi. Děj se začíná rozvíjet, doktor Morgenes je zabit v magickém souboji s Pryratem, Simon opouští hrad Hayholt a snaží se najít Joshuu, který uprchl na hrad Naglimund.

Při útěku z Hayholtu je Simon svědkem vzkříšení Krále Bouří. Po pár dnech Simon narazí na téměř mrtvého Sithu (Jirikiho), který je lapen do pasti, zachrání ho před zabitím a tím si vyslouží jeho vděk a pozdější ochranu. Také se setkává s trollem Binabikem, který ho bude dále doprovázet. Simon se postupně dozvídá o existenci a účelu existence Bratrstva Svitku. Kniha končí bitvou o Naglimund, kde vítězí král Eliáš s pomocí magických sil. Simon se s několika přáteli vydává hledat první z trojice mečů moci – Trn.

Kámen rozluky

kamen-rozluky1
kamen-rozluky2

Druhý díl triologie je rozdělen do dvou knih, které popisují cestu Simona, Joshui a dalších ke Kameni rozluky. Po cestě navštěvují zemi trolů, kde je Binabik uvězněn, ale zásluhou Simona vězení opouští. Poté se Simon jako první smrtelník dostává až do legendární říše Sithů, kde dočasně uvězněn.

Princezna Miriamel, která je na útěku z Naglimundu ve společnosti mnicha (a ochlasty) Cadracha je několikrát poznána a zajata.

Pryrates s Eliášem postupně upevňují svou moc a eliminují nepřátele.

Věž zeleného anděla

Poslední díl trilogie je rozdělen do čtyř knih. První kniha popisuje příchod Simona ke Kameni rozluky a bitvu s knížetem Fengbaldem. Další dějová linie je věnována putování princezny Miriamel, která se nakonec setká s Tiamakem (členem Bratrstva Svitku) a Isgrimnurem. První kniha končí uprostřed cesty Miriamel ke kameni Rozluky.

Dál se začíná děj rozjíždět, Miriamel dorazí ke kameni Rozluky, ale brzy opět tajně vyráží zpět k Hayholtu, za svým otcem, v doprovodu Simona. V knize se začíná čateji obhevovat dračice Ráchel, která je ukrytá na Hayholtu. Do boje se zapojují Sithové, kteří poráží Skaliho a snaží se osvobodit Naban od Nornů.

Miriamel se Simonem se postupně blíží k Hayholtu, ale jsou zajati Ohnivými tanečníky, kteří je chtějí obětovat. Zachrání je Binabik a spolu pokračují v cestě. Jakmile dorazí k Hayholtu, pokusí se vykopat meč krále Jana z jeho hrobky, tam ale zjistí, že meč je už pryč a Simon se propadne do podzemí. Miriamel a Binabik musejí prchnout před Bukeny. Simon bloudí podzemím Hayholtu, až se dostává do Pryratovy věže, kde je lapen princem Eliášem.

Poslední kniha začíná narozením Jošuových dětí – dvojčat Deornotha a Derry. Simon uprchne Eliášovi, ale je zajat Norny a dostává se do podzemí, kde je přinucen pracovat ve slévárně. Setkává se s jednookým Inchem, kterého na začátku příběhu vystrnadil ze služby u doktora Morgenese. Ten ho připoutá k pomalu se otáčejícímu kolu. Simon se ve snech setkává s Leleth a poté co mu pomůže se vrátit do těla ho z kola osvobodí slepý Guthwulf.

Mezitím se Miriamel setkává s Permoníčky pod Hayholtem, následně znovu i s Binabikem a Cadrachem. Děj se z větší části přesouvá k Hayholtu, kam postupně přicházejí jednotliví hrdinové. Camaris a jeho meč Trn je přitahován zbylými dvěmi meči, Sithové se vydávají podzemními chodbami do Hayholtu, aby se dostali k centru dění. Děj tak rychle směřuje ke konci. Ten byl místy až moc happy ve srovnání s ponurou náladou předchozích částí.

Trilogie je psána místy rozvláčně, ale čtivě. První a poslední díl jsou nejakčnější. Autor neustále sleduje několik dějových linií mezi nimiž neustále přeskakuje.

Trilogii rozhodně doporučuji k přečtení, všechny díly se dají půjčit v brněnských knihovnách (KJM a MZK).

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..