3D tiskárny už zvládnou i dům

3D tiskárny jsou už dnes poměrně známá zařízení a jejich schopnosti jsou stále větší. V Číně se povedlo “vytisknout” pětipatrový dům.

Od Eva Wolf (http://airwolf3d.com) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], prostřednictvím Wikimedia Commons

Od Eva Wolf (http://airwolf3d.com) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], prostřednictvím Wikimedia Commons

Běžné 3D tiskárny jsou stolní zařízení, které vytvářejí 3D objekt podle návrhu vytvořeného ve vhodném CAD softwaru. Jako materiál pro objekt se využívají různé plasty, jednodušší tiskárny umožňují tisk pouze s jedním materiálem, pokročilejší umí používat dva a více zaráz. Mimo plastu lze použít i kov nebo sklo, ale pak je celé zařízení nákladnější a složitější. Tiskárna během tisku vrství materiál na podložku a vytváří požadovaný předmět.

Samozřejmě neustále dochází k vylepšování této technologie, ať už směrem k minimalizaci detailů nebo naopak k maximalizaci rozměrů předmětu. V Číně už běžně tisknou domy, zatím asi největší je čtyřpatrový dům. Jak tisk domu probíhá můžete vidět na videu na youtube, příp. v odkazech na konci článku.

Odkazy

2 thoughts on “3D tiskárny už zvládnou i dům

  1. Pingback: Pomocí 3D tisku byla poprvé vyrobena plně funkční kůže – Blog a web o chemii, elektronice a programování

  2. Pingback: Nové možnosti 3D tisku – odstraňování pomocných struktur | Blog a web o chemii, elektronice a programování

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.