3D tiskárny už zvládnou i dům

3D tiskárny jsou už dnes poměrně známá zařízení a jejich schopnosti jsou stále větší. V Číně se povedlo „vytisknout“ pětipatrový dům.

Od Eva Wolf (http://airwolf3d.com) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], prostřednictvím Wikimedia Commons
Od Eva Wolf (http://airwolf3d.com) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], prostřednictvím Wikimedia Commons
Běžné 3D tiskárny jsou stolní zařízení, které vytvářejí 3D objekt podle návrhu vytvořeného ve vhodném CAD softwaru. Jako materiál pro objekt se využívají různé plasty, jednodušší tiskárny umožňují tisk pouze s jedním materiálem, pokročilejší umí používat dva a více zaráz. Mimo plastu lze použít i kov nebo sklo, ale pak je celé zařízení nákladnější a složitější. Tiskárna během tisku vrství materiál na podložku a vytváří požadovaný předmět.

Samozřejmě neustále dochází k vylepšování této technologie, ať už směrem k minimalizaci detailů nebo naopak k maximalizaci rozměrů předmětu. V Číně už běžně tisknou domy, zatím asi největší je čtyřpatrový dům. Jak tisk domu probíhá můžete vidět na videu na youtube, příp. v odkazech na konci článku.

Odkazy

2 Replies to “3D tiskárny už zvládnou i dům”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..