Čebínka-Malhostovické kopečky-Drásov

Výlet z Čebína na rozhlednu Čebínku, Malhostovické kopečky a kolem staré tratě Tišnovky do Drásova a zpět do Čebína.

V Čebíně jsme zaparkovali na parkovišti kousek od rozhledny (49.3137267N, 16.4789953E), to je bohužel rozkopané, ale auto jsme tam nechali a dokonce i poté zase našli. Na rozhlednu je to kilometr do kopečka po zelené značce. Rozhledna je pěkná, ale bohužel zavřená (podle informací na webu na dobu neurčitou – do odvolání). Dá se podlézt pod plotem a na rozhlednu vystoupat, což lidé evidentně využívají.

Rozhledna byla otevřena 1. dubna 2003, má výšku 38 metrů a návštěvník musí vystoupat 161 schodů. Vyhlídková plošina je ve výšce 30 metrů.

Dál jsme pokračovali po zelené k Malhostovické pecce, to je zhruba dva kilometry, tentokrát převážně z kopce. Malhostovická pecka je jeden ze dvou vrcholů Malhostovických kopečků, druhým je Drásovský kopeček.

Malhostovické kopečky byly vyhlášeny jako přírodní památka 1. července 2015, důvodem ochrany je zachování vápencového útvaru, na kterém se vyskytují chráněné rostliny (např. koniklec velkokvětý) i živočichové (modrásek rozchodníkový, kudlanka nábožná).

Na rozdíl od rozhledny bylo na kopečcích poměrně narváno.

Do Čebína jsme se vrátili podél zaniklé jednokolejné trati Stará Tišnovka (mimo turistické značky, pod FVE), která nás přivedla na okraj Drásova. Odtud vede chodník až do Čebína. Tišnovka byla otevřená 5. července 1885, začínala na hlavním nádraží v Brně a vedla přes Královo Pole, Řečkovice, Jehnice, Kuřim, Drásov do Tišnova. Její délka byla přes 28 km. V současnosti jsou v provozu už jen některé krátké vlečky do průmyslových areálů.

Tato trasa je příjemná a nenáročná, dá se bez problémů zvládnout za odpoledne. škoda jen, že je rozhledna zavřená.

Mapa trasy

Odkazy

  1. Rozhledna na Čebínce
  2. Čebínka
  3. Čebínka (rozhledna)
  4. Malhostovické kopečky
  5. Železniční trať Brno–Tišnov
  6. Brno – bývalá železniční trať do Tišnova

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..