Černá Hora – Spešovská rozhledna

Výlet z Černé Hory ke Spešovské rozhledně a malá procházka po Černé Hoře.

Černá Hora je městys v okrese Blansko, žije zde zhruba 2100 lidí. Z Brna je to asi půlhodinová projížďka autem. Zaparkovali jsme na Náměstí Míru, místa zde bylo celkem dost.

Z náměstí jsme vyrazili směrem k zelené značce, prošli jsme pod silničním mostem a okolo křížku k vysílači. Od něj jsme pomalu stoupali až k rozscestí Nad Jestřebím. Cesta byla místy neschůdná, hlavně kvůli popadaným stromům a bylo nutné ji obcházet.

Od rozcestí jsme šli po žluté směrem k rozhledně. Vzhledem k probíhající těžbě bylo místy obtížné najít správnou cestu, ale díky GPS jsme nezabloudili. Spešovská rozhledna byla otevřena 1. září 2012, je 9,9 metrů vysoká dřevěná stavba. Je umístěna pod úpatím Hořického hřbetu, výhled z ní je směrem na Rájec.

Od rozhledny jsme se do Černé Hory vrátili polní cestou, u rybníčků jsme šli kousek po žluté. U rybníčků je lípa vysazená ke 100. výročí republiky, vedle ní je kámen v barvách naší vlajky. Dále jsme šli zase po poli, okolo křížku, až k vysílači a zelené značce. Ta nás dovedla zpět k pivovaru.

Ve městě jsme se chtěli najíst, ale to se bohužel nepovedlo. Tak jsme si dali jen kolečko okolo kostela sv. Vavřince k zámku a kapli sv. Rodiny.

Zámek Černá Hora je umístěn v lesoparku Paseka a je bohužel veřejnosti nepřístupný, od roku 1975 slouží jako domov důchodců. Kousek od zámku je kaple sv. Rodiny, ta byla postavena v roce 1726, roku 1782 byla zrušena. K obnovení došlo v roce 1837 a v roce 1925 byla rozšířena. Rekonstrukce kaple probíhala od roku 1990.

Od kaple jsme se vydali ke křížové cestě, ta byla vybudována v roce 1864 z cihlových kapliček s litinovými reliéfy. Rekonstrukce proběhla v letech 1999–2004.

Poté jsme opustili lesopark a vrátili se k autu. Východ z lesoparku u prvního zastavení křížové cesty by si ještě zasloužil zlepšení. Je nutné přeběhnout poměrně frekventovanou cestu, není zde žádný přechod, ani lávka.

Černá Hora je bezpochyby velmi zajímavá a návštěva se určitě vyplatí. Užijí si jak turisté, tak i milovníci architektury.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..